Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Prezident Zeman se v pondělí setká se svým slovinským protějškem Pahorem

Český prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se v pondělí setká se slovinským prezidentem Borutem Pahorem. Mluvit spolu budou o situaci v Evropě nebo o pandemii, řekl mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Hlavy států se setkají u příležitosti konference Prague European Summit, na které Pahor vystoupí.
  14:21

„Slovinský prezident Borut Pahor přijíždí na pozvání organizátorů na konferenci Prague European Summit, kde vystoupí jako jeden z hlavních řečníků. Je v tom i symbolika, jelikož Slovinsko od 1. července převzalo předsednictví v Radě EU,“ uvedl Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci spolu s rakouským prezidentem...
Slovinský prezident Borut Pahor (vlevo) a srbský prezident Aleksandar Vučić.

Se Zemanem se slovinský prezident setká v pondělí na zámku v Lánech. „Tématem rozhovoru bude situace v Evropě, právě s ohledem na slovinské předsednictví, pandemická situace a projekty bilaterální spolupráce, zejména v oblasti ekonomické a kulturní,“ poznamenal mluvčí. Mimo jiné bude podle něj řeč i o výstavě slovinského architekta Josipa Plečnika, která jeho dílo připomíná v Lánech i na Pražském hradě.

Konference Prague European Summit se bude konat od pondělí do středy. Zabývat se bude aktuálními důležitými otázkami, které řeší Evropská unie. Vystoupí na ní politici, úředníci i zástupci ekonomického sektoru.

S Pahorem se Zeman setkal opakovaně. Slovinský prezident byl v Česku v letech 2014 a 2019, kdy se zúčastnil setkání zástupců zemí Visegrádu (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), v roce 2016 do Prahy přijel na oficiální návštěvu. Zeman Slovinsko navštívil v dubnu 2014. V červu 2019 se pak v zemi zúčastnil summitu Trojmoří. Svému slovinskému protějšku v říjnu 2017 udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.

Role prezidenta je ve Slovinsku převážně ceremoniální. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a jmenuje některé významné státní funkcionáře, včetně guvernéra centrální banky.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat