Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva týdny se Zemanem. Propuštěný prezident jmenuje Fialu premiérem a zahájí rozhovory s kandidáty

Česko

  9:59aktualizováno  15:10
Prezident Miloš Zeman jmenuje předsedu ODS Petra Fialu novým premiérem na zámku v Lánech v pátek v poledne, oznámil to vedoucí kanceláře prezidenta Vratislav Mynář. Sérii schůzek s kandidáty na ministry nové vlády pak hlava státu zahájí v pondělí odpoledne. Zemana ve čtvrtek propustili po 46 dnech z Ústřední vojenské nemocnice, okamžitě zamířil do Lán.

„Domácí péči převzala na žádost Kanceláře prezidenta republiky společnost Senior Home Group,“ řekl Mynář. Cílem je podle kancléře „udržování a podpora zdraví prezidenta republiky“. Péče bude hrazena ze zdravotního pojištění. Výdaje navíc pokryje smlouva mezi kanceláři prezidenta a poskytovatelem služby.

Domácí zdravotní péči mu budou poskytovat všeobecné sestry podle pokynů a ošetřovatelského plánu stanoveného lékařem Miroslavem Zavoralem. „Ten bude nadále pečovat o zdraví prezidenta republiky formou pravidelných návštěv stejně jako fyzioterapeut z Ústřední vojenské nemocnice,“ dodal. Sestry jsou očkovány proti covidu, zároveň budou testovány antigenními testy.

Šéfa ODS a lídra koalice SPOLU Petra Fialu jmenuje prezident premiérem v pátek v poledne na zámku v Lánech. V pondělí v 15 hodin začnou schůzky s budoucími ministry, první bude Ivan Bartoš a kandidáti budou přicházet v abecedním pořadí. 

Ještě předtím se Zeman videokonferenčně zúčastní setkání prezidentů zemí Visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), které se koná v Budapešti.

Už dříve se spekulovalo o tom, že Zeman by nemusel souhlasit s pirátským kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským. Ve čtvrtek se nominace vzdal kandidát na ministra průmyslu Věslav Michalik (STAN).

Mynář dále řekl, že očekává, že po setkání s nominanty na ministry bude Zeman opět hovořit s Fialou a poté budou následovat další kroky. „Pan prezident nebude podléhat žádným tlakům, postupuje efektivně, pečlivě a zodpovědně ve vztahu k celé republice, která čelí mnohým obtížím,“ uvedl. Zeman podle kancléře bude dál intenzivně komunikovat s Fialou a přispěje k vytvoření nového kabinetu i svými připomínkami.

Setkání Mynáře s novináři se konalo před sochou prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Rothmayerově sále na Pražském hradě.

Z nemocnice Zemana propustili po 46 dnech hospitalizace ve čtvrtek v 10 hodin dopoledne. Už ráno ještě na oddělení dorazila Zemanova manželka Ivana, dcera Kateřina i kancléř Vratislav Mynář.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke následně v tiskové zprávě uvedla, že prezident, jeho rodina i spolupracovníci byli informováni o prezidentově zdravotním stavu, o predikci vývoje a možných rizicích a komplikacích (celou tiskovou zprávu čtěte ZDE).

„ÚVN nadále doporučuje jako nejvhodnější péči poskytovanou ve specializovaném zdravotnickém zařízení pod vedením odborného lékařského týmu, nicméně vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu pana prezidenta plně respektuje jeho rozhodnutí upřednostnit naplňování svých ústavních povinností mimo zdravotnické zařízení a ukončit hospitalizaci v ÚVN,“ píše se ve zprávě. 

Plnou zodpovědnost za poskytování domácí zdravotní péče převzala společnost SENIOR HOME GROUP s.r.o., člen skupiny Penta Hospitals CZ, které ÚVN předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán, uvedla ÚVN. Nemocnice dodala, že v případě potřeby je připravena prezidentovi poskytovat zázemí a nadále bude zajišťovat pravidelné ambulantní lékařské kontroly.

Ve vedení firmy Senior Home Group je mimo jiné lékař Boris Štastný, bývalý předseda pražské ODS. Šťastný iDNEs.cz řekl, že se k záležitosti vyjádří po tiskové konferenci prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Ten před novináře předstoupil ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě.

V souvislosti s informacemi o propuštění z nemocnice a domácí zdravotnické péči vyzval prezidenta k abdikaci expremiér a protikandidát z minulých prezidentských voleb Mirek Topolánek. „Vážený pane prezidente, abdikujte,“ napsal na Twitteru.

46 nocí v nemocnici

Zeman byl do ÚVN převezen 10. října s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění.

Naznačil, že to je cirhóza. Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později byl přemístěn na rehabilitační oddělení. Nyní se zotavuje na lůžku dlouhodobé péče.

Zeman svůj odchod z nemocnice avizoval před týdnem. Šéf jeho lékařského konzilia Tomáš Zima by uvítal, kdyby prezident ještě zůstal v péči ÚVN, aby nabral síly. Rozhodnutí ale podle něj je na Zemanovi.

„Pan prezident projevil své přání, aby mohl lépe pracovat, což samozřejmě zázemí zámku v Lánech je jistě lepší k jednání s budoucími kandidáty. Mohl dostat propustku na tři dny a pak se vrátit do nemocnice, ale pan prezident je v dobré kondici. Pobyt kombinovaný na lůžku s propuštěním do domácí péče by byl lepší. Ale pan prezident se cítí na to jít domů, nic tomu nebrání,“ řekl Zima ve čtvrtek v České televizi.

Premiér v demisi Andrej Babiš ve středu prohlásil, že Zeman je ve skvělé kondici.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat