23. října 2017 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident pověří Babiše jednáním o nové vládě příští týden, řekl předseda ANO po schůzce v Lánech

Pověřen vyjednáváním o nové vládě by měl Zeman pověřit Babiše příští týden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pověřen vyjednáváním o nové vládě by měl Zeman pověřit Babiše příští týden. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA/LÁNY Prezident Miloš Zeman pověří předsedu hnutí ANO Andreje Babiše vyjednáváním o nové vládě příští týden. Babiš to řekl v pondělí po jednání se Zemanem na zámku v Lánech. Jednání podle Babiše potrvají do doby, než bude zvoleno nové vedení Sněmovny. Ve chvíli, kdy bude mít Sněmovna vedení, očekává Babiš, že bude pověřen sestavením vlády.

„Pan prezident mne informoval, že splní svůj slib a že příští týden mne pověří vyjednáváním o nové vládě České republiky, až do doby, než budou zvoleny nové orgány - to znamená vedení Sněmovny,“ řekl Babiš po schůzce, která trvala o něco déle než hodinu.

První jednání nové Poslanecké sněmovny chce prezident Zeman svolat v nejpozdějším termínu, který mu umožňuje Ústava, tedy na pondělí 20. listopadu. Právě na této schůzi se bude hlasovat o ustavení orgánů Sněmovny. „Pokud ty orgány a vedení Sněmovny bude zvoleno, tak následně mne (prezident) pověří vyjednáváním o sestavení nové české vlády,“ dodal Babiš.

Faltýnek do vlády nepůjde

Andrej Babiš novinářům rovněž sdělil, že Jaroslav Faltýnek zřejmě povede poslanecký klub ANO a v nové vládě určtiě nezasedne.

Sám Faltýnek se již v minulosti řekl, že zastávat žádnou exekutivní roli nechce.

Babiš novinářům řekl, že prezident mu nedal žádná doporučení ohledně sestavení budoucí vládní koalice. Naznačil však, že by se mu líbila koalice s občanskými demokraty. „S ODS máme 103 mandátů. Z těch zkušeností, které jsem získal ve vládě, čím míň partnerů, tím je to lepší,“ podotkl Babiš. Zopakoval také dřívější stanovisko, že nechce v kabinetu KSČM a SPD.

Babišovo hnutí ANO ve volbách zvítězilo s necelými třiceti procenty.
Podle svých slov není Andrej Babiš populista, navzdory názoru některých...

Podstatné je podle Babiše, aby kabinet fungoval jako jeden tým. Ministři podle něj nutně nemusí být členové ANO, umí si představit kabinet složený z odborníků.

Zeman už dříve avizoval, že dodrží předvolební slib a Babiše pověří sestavením vlády. O jiném jménu by uvažoval jen v případě, že by Babiš předsedou vlády být nechtěl. To by ale prezident považoval za chybu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz