Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
10. srpna 2017 8:10, aktualizováno  10:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezidentka exekutorské komory Fučíková čelí kárné žalobě kvůli pochybné dražbě

Prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková | foto:  František Vlček, MAFRA

OSTRAVA/PRAHA  Ostravský exekutorský úřad Pavly Fučíkové pořádal v lednu 2015 dražbu, v níž byl prodán byt v Ostravě-Porubě za 780 tisíc korun firmě Hicra Reality. Ta nabídla o 50 tisíc korun víc než ostatní. Na první pohled je vše v pořádku, ale jak loni zmapoval pořad Reportéři ČT, ve vítězné firmě držela většinový podíl exekutorka Fučíková a jménem firmy na dražbě vystupoval její manžel Miroslav Fučík. Ten měl dokonce v úřadu na starosti informování zájemců o dražbách.

Jeden z klíčových principů civilizované justice přitom zní, že nikdo nesmí být soudcem ve vlastní věci. Podobné pravidlo české zákony předepisují i pro exekutory– ani oni nesmějí být ve věci, o které rozhodují, nijak zaujatí.

Flagrantního střetu zájmů si povšiml i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), loni v prosinci ale věc vyřešil jen důraznou výtkou. Kárné řízení s úřadující prezidentkou Exekutorské komory ČR nezahájil s odkazem na to, že měla doposud zcela čistý štít.

„Žaloba nemá opodstatnění“

LN ale zjistily, že takto jednoduše ze své „malé domů“ exekutorka Fučíková nevybruslí. „Evidujeme kárnou žalobu proti Pavle Fučíkové z dubna 2017,“ potvrdila informaci LN Jana Humplíková, vedoucí kanceláře předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS), u kterého se projednávají poklesky českých exekutorů.

Kárnou žalobu podalo vedení Okresního soudu v Ostravě a týká se právě pochybné dražby z ledna 2015. „Potvrzuji, že v žalobě je mi kladen za vinu tento skutek. Jsem tím překvapena, protože již v minulosti stejnou věc řešilo ministerstvo spravedlnosti, které rozhodlo o mém manažerském pochybení. Já chybu uznala a zajistila nápravu. Samotné podání žaloby nic nevypovídá o vině a já věřím, že u soudu uspěji. Žaloba podle mě nemá opodstatnění,“ napsala LN Pavla Fučíková s tím, že o věci již bylo rozhodnuto právě pokáráním ze strany ministra.

„Je důležité připomenout, že v uvedeném případě nebyla nikomu způsobena škoda a celá dražba byla naprosto transparentní. Je mi kladeno za vinu rovněž vlastnictví akcií nebo nakládání s vlastním majetkem, již dříve však bylo rozhodnuto, že takové jednání exekutora není v rozporu se zákonem,“ dodala Fučíková.

Kauzu stále šetří i kriminálka

Přestože byla kárná žaloba podána před čtyřmi měsíci, není jasné, kdy o ní soud rozhodne. „Zatím jsme ve fázi sbírání podkladů a vyjádření. O termínu jednání představu mám, ale nechci, aby se to účastníci dozvěděli z novin,“ řekl LN Zdeněk Kühn, předseda šestičlenného kárného senátu. V něm zasedají kromě soudců i exekutoři, advokáti a další právníci navržení ombudsmankou.

Pavla Fučíková již v minulosti vysvětlovala, že v daném případě selhala její podřízená, která dražbu připravovala a řídila. Údajně neměla tušení, že vítězná firma patří exekutorce. „O všem jsem informovala své kolegy z prezidia Exekutorské komory ČR, kteří mi vyjádřili podporu,“ tvrdí.

Vedení komory sice svou prezidentku podporuje, ale mezi mnohými řadovými exekutory bublá nevole. Její kauzy prý komplikují jejich už tak složitou pozici při jednáních s politiky. „Pavla Fučíková má máslo na hlavě, všichni to vědí a je velmi oslabená,“ řekl LN pod podmínkou anonymity vlivný člověk z oboru.

Spornou dražbou se navíc stále zabývá i ostravská kriminální policie. „Dle mých informací v této věci provádí Policie ČR nadále šetření. Já jsem poskytla veškeré podklady,“ říká Fučíková. V minulosti uvedla, že pokud by byla obviněna, tak by z postu prezidentky komory odstoupila, aby nepoškozovala její pověst.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...