Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hrad se za Peroutku neomluví. Bojí se, že by za Zemanovy výroky lidé žalovali stát

Česko

  10:16aktualizováno  12:08
PRAHA - Kancelář prezidenta republiky podá dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli rozhodnutí, podle kterého se má omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za to, že Miloš Zeman novináře opakovaně označil za autora článku „Hitler je gentleman“. Hrad o tom v pátek informoval na svých internetových stránkách.

Ferdinand Peroutka a Miloš Zeman. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Zeman se zachoval neslušně. Exministři zahraničí kritizují prezidenta kvůli Kmoníčkovi

Pražský hrad obdržel písemné zdůvodnění rozsudku minulý pátek, na omluvu dostal od soudu sedmidenní lhůtu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naznačil, že kvůli dovolání omluvu nezveřejní, ačkoli rozhodnutí nabylo právní moci.

„Kvůli otázce indemnity podáváme dovolání k Nejvyššímu soudu a logicky žádáme o odklad,“ sdělil serveru Lidovky.cz k odkladu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Právník: Omluvu lze na Hradu vynutit pokutou

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová by mohla požadovat po exekutorech, aby zajistili omluvu Kanceláře prezidenta republiky, i když kancelář podá proti rozhodnutí dovolání a požádá o odklad vykonatelnosti, řekl ústavní právník Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Exekutor by mohl omluvu podle pravomocného rozsudku vynucovat například pokutami, ty by ale platila Česká republika, dodal.

Hrad podle Kysely používá stejnou taktiku, kterou letos uplatnila ČSSD, když až do rozhodnutí NS o odkladu odmítala zaplatit zhruba 338 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu Lidového domu, i když byl rozsudek pravomocný. "Sociální demokraté taky neplatili," řekl Kysela. Slabinou zákonné konstrukce totiž podle Kysely je, že Nejvyšší soud nestihne o odkladu vykonatelnosti rozhodnout dříve, než nastane. "Kdybyste omluvu měl zveřejnit, tak nemá žádný smysl žádat o odklad," rozumí Kysela argumentaci Hradu.

To však neznamená, že by Kaslová musela čekat na verdikt Nejvyššího soudu a na omluvě netrvat. "Že strana povinná má pocit, že z toho vyklouzla, neznamená, že ten pocit musí mít i strana oprávněná," řekl Kysela. Kaslová by tak mohla požádat o výkon pravomocného rozhodnutí. Hrad také nese riziko, že v případě neúspěchu u NS bude s omluvou v prodlení.

Nutit kancelář k omluvě by mohly podle Kysely exekuční úřady pokutami. "Paradoxně, když prezident řekne svému kancléři, ať se za žádnou cenu neomlouvá, tak pokuty za to bude platit Česká republika," uvedl Kysela. Myslí si, že bylo na začátku sporu možné žalovat přímo Zemana, a nikoliv jeho kancelář.

Kancelář prezidenta v prohlášení uvedla, že nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení Peroutkova života a díla v letech 1938-1939. „Toto odůvodnění považujeme za brilantní,“ stojí v tiskové zprávě. K dovolání vede kancelář skutečnost, že přenesení odpovědnosti z prezidenta na Českou republiku by mohlo být precedentem a proti Česku by mohla směřovat řada žalob.

Dovolání v kauze „Hitler je gentleman“ podá i vnučka Peroutky. Kaslovou nepřekvapilo, že se Hrad omluvu nezveřejnil. „Překvapil by mě opak,“ řekla Kaslová. Kaslová uvedla, že nemá právnické vzdělání. Přesto se domnívá, že omluva měla být zveřejněna, protože podání dovolání nemá odkladný účinek. Doplnila, že stejný krok, tedy podání dovolání, učiní i ona. „Nejsem spokojena s výsledkem,“ vysvětlila Kaslová.

Zeman trvá na tom, že článek četl

Omluvu za dehonestující výroky měl Hrad podle rozsudku ze začátku září zaslat Kaslové dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji má po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách. Omlouvat se měla Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident připsal článek o Hitlerovi a některé výroky Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka článek nenapsal a že autorem citátu „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ je novinář Jan Stránský.

Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se však Zemana částečně zastal. Omlouvat se nemusí za tvrzení o výroku s vlky ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Vyjádření hradu

Kancelář prezidenta republiky se po pečlivé úvaze rozhodla podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v případu Ferdinanda Peroutky. Návrh obsahuje podnět k odložení vykonatelnosti a právní moci rozsudku Městského soudu v Praze v této věci ze dne 1. 9. 2016.
Kancelář prezidenta republiky, a to zdůrazňuje, nenapadá samotné odůvodnění soudu po věcné stránce ohledně hodnocení života a díla Ferdinanda Peroutky v letech 1938 – 1939, kdy toto odůvodnění považujeme za brilantní, avšak k tomuto zásadnímu kroku ji vede skutečnost možnosti precedentního přenosu odpovědnosti prezidenta republiky za jeho výroky na Českou republiku, reprezentovanou právě Kanceláří prezidenta republiky, kdy by mohl v případě nabytí právní moci a zveřejnění příslušné omluvy - jejíž zveřejnění by bylo samo o sobě nevratným plněním - nastat neudržitelný stav bezpočtu žalob na Českou republiku.
Tím by České republice vznikla závažná újma, se kterou občanský soudní řád právě spojuje možnost odkladu výkonu rozhodnutí a právní moci rozsudku odvolacího soudu. Jelikož se jedná o právní situaci zcela novou, je nade vší pochybnost nutné, aby o věci s konečnou platností rozhodl Nejvyšší soud ČR, případně Ústavní soud ČR.

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč