Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské sčítání budoucích hlasů vyzní pro...

Česko

  8:01aktualizováno  9:46
PRAHA - ANALÝZA Podle ohlasu výsledků prvního kola prezidentských voleb na sociálních sítích, které mimochodem výrazně zamíchaly volebními kartami, se zdá být jasno. Karel Schwarzenberg, černý kůň těchto voleb, má Hrad na dosah. Tak jednoduché to však zase není.

Kdo bude příštím českým prezidentem? foto: ŠimonLidové noviny

Ještě před pár týdny to vypadalo tak, že oním pověstným černým koněm bude Miloš Zeman, který se v průzkumech nejprve jakoby nesměle hlásil o druhé místo za neoddiskutovatelným favoritem Janem Fischerem. S blížící se volbou Zemanova pozice sílila a zhruba týden před volebním pátkem se pevně usadil v čele pomyslného volebního pelotonu, zatímco bývalý lídr Fischer se musel nervózně ohlížet dozadu, aby se dostal do kýženého volebního finále. Nakonec své druhé místo neuhájil, protože jej v grandiózním finiši předjel Karel Schwarzenberg, jenž s odstupem pár desetinek procenta zle dotíral i na Zemana.

Teoretická matematika
Na Jana Fischera tedy můžeme, přes jeho očividně velkou touhu po prezidentském úřadu, zapomenout. A soustředit se můžeme už jen na závěrečný duel Zeman - Schwarzenberg.

Část facebookových a kavárenských glosátorů hned sečetla hlasy Vladimíra Franze, Zuzany Roithové, Táni Fischerové i Přemysla Sobotky (dali dohromady přes 17 % hlasů) a přičetli je ke Schwarzenbergovým třiadvaceti procentům. Ani tato teoretická matematika však Karla na Hrad nedostane (40 % je pořád málo) a tak začala přičítat i hlasy Fischera či Dienstbiera (kdo volil tyhle dva, tak to přece nedá v druhém kole Zemanovi, no ne?). Pokud by tato premisa byla pravdivá, tak by se Schwarzenberg skutečně mohl chystat, že přejde z Černínského paláce na Hrad jako vítěz. Jenže...

Jenže je tu i druhý pohled. Mají všichni ti, kteří hlasovali pro vyjmenované kandidáty alespoň elementární důvod volit Schwarzenberga? Budou volit protestně jen pro to, aby se Zeman nedostal na Hrad? Jen stěží.

Komu dát hlas?
Pokud mají o úřadu prezidenta rozhodnout voliči ČSSD či Jana Fischera, rozhodně se nedá počítat s tím, že by volili jako jeden muž. Ostatně proč taky. Jiří Dienstbier (který se netají averzí vůči Zemanovi) nedoporučil svým voličům pro druhé kolo nikoho. A zbytek ČSSd se nakonec rozhodl podpořit Miloše Zemana. Byť "důchodce z Vysočiny" současné vedení sociální demokracie neustále velmi tvrdě kritizuje. Ovšem, jak kdysi Zeman prohlásil, "názory nemění jen idiot".

Mapa výsledků prvního kola prezidentských voleb.

Jaké doporučení dá svým voličům Jan Fischer zatím netušíme. Fischer sice údajně serveru Týden.cz v sobotu večer sdělil, že nejbližším kandidátem ze všech je mu Schwarzenberg, protože "Zeman bude Česko izolovat směrem na východ", ovšem Fischerova mluvčí tento výrok později popřela. Fischer se prý vyjádří v následujících dnech. Tak jako tak se nedá předpokládat, že by Fischerovi voliči házeli lístky do volebních uren jednotně.

Pak tu máme ještě třetí nezanedbatelnou volební sílu - komunisty. Jde o druhou nejpopulárnější stranu v zemi, která má poměrně disciplinované voliče. A komu že mají voliči KSČM dát podle představ svého vedení hlas? Přeci Zemanovi.

A poslední nezanedbatelný faktor? Pevné jádro příznivců má také dosluhující prezident Václav Klaus, který tu otevřeně, tu skrytě naznačuje, že by jako vítěze voleb rád viděl Zemana.  

Tak. A můžeme začít sčítat.

Anketa

Kdo podle vás vyhraje druhé kolo prezidentských voleb?

Miloš Zeman 4901
Karel Schwarzenberg 9812

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat