Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Jiří Drahoš

Česko

  17:50
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Jiří Drahoš už má téměř 80 tisíc podpisů. foto:  František Vlček, MAFRA

Profily kandidátů ZDE

Se 142 tisíci podpisy občanů, kteří jej podpořili v cestě na post prezidenta předčil Jiří Drahoš i současného prezidenta. O Hrad se bývalý šéf Akademie věd přihlásil koncem března 2017 a zatím je považován za nejpravděpodobnějšího soupeře Miloše Zemana v druhém kole prezidentských voleb. Drahoš kandiduje jako nezávislý, podporu mu však vyjádřilo již několik stran včetně lidovců, TOP 09 a Starostů.

Drahoš se narodil v Jablunkově 20. února 1949. V roce 1972 absolvoval obor fyzikální chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. O rok později nastoupil do Ústavu chemických procesů Akademie věd České republiky, který vedl mezi lety 2009 a 2017.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se svou ženou u památníku na Národní třídě.

V roce 2003 byl jmenován profesorem. Publikoval přes šest desítek původních prací, je spoluautorem 14 patentů. V říjnu 2012 mu tehdejší prezident republiky Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. Čestné doktoráty obdržel od Slovenské technické univerzity a Univerzity v Kóbe.

Drahoš nikdy nevstoupil do politické strany, a to ani za komunistického režimu, kdy ho lákala KSČ. Několik měsíců po jeho kandidatuře se šířily zřejmě mylné zprávy, které tvrdily, že spolupracoval s StB. Drahoš se proti těmto obviněním ohradil a prokázal se i negativním lustračním ověřením, keré si dokonce pověsil i na svůj volební web. V červenci 2017 se podle bookmakerů Drahoš poprvé stal favoritem pro prezidentské volby 2018. Nejvíce fanoušků má také v občanské internetové hře Prezident 21.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!