Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek

Česko

  17:05
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Vratislav Kulhánek, český byznysmen. foto: Pavel WellnMAFRA

Kulhánkova kariéra se točila zejména kolem automobilového průmyslu. Bývalého šéfa Škody Auto do prezidentského závodu dostalo 23 podpisů poslanců. Svou kandidaturu oznámil v říjnu 2017. Kandiduje za Občanskou demokratickou alianci (ODA), jejíž předseda Pavel Sehnal mu kandidaturu sám nabídl.

Profily kandidátů ZDE

Kulhánek se narodil se 20. listopadu 1943 v Plzni a vystudoval Vysokou školu ekonomickou a následně European Business School v oboru Management. Je držitelem čestných doktorátů Technické univerzity v Ostravě a Technické univerzity v Košicích, působil ve správních radách Karlovy univerzity a Technické univerzity. Je rozvedený a má dvě dcery.

V letech 1968-1970 byl členem KSČ, což připisuje mladické naivitě. Po obsazení země sovětskými vojsky byl ze strany vyloučen. Po převratu v roce 1989 byl nařčen ze spolupráce s StB, jako agent Luboš se objevil v seznamech Petra Cibulky. Na základě žaloby ale soud rozhodl, že jeho evidence mezi spolupracovníky komunistické tajné poliie byla neoprávněná.

Vratislav Kulhánek představuje automobil Škoda Octavia combi v pařížském autosalonu.

Působil ve vedení Škoda Auto v letech 1997 až 2007, firma v té době uvedla na trh modely Fabia, Superb nebo Roomster. A se škodovkou spojil i svou kampaň - rozjel totiž soutěž, která za předpokladu získání 60 tisíc občanských podpisů měla všechny signatáře zařadit do slosování o Škodu Octavia. Z toho však sešlo a Kulhánkův zájem o Hrad nakonec podpořili poslanci. Po odchodu ze Škody se zaměřil na poradenství, mimo jiné předsedal správní radě AAA Auto (2007 až 2013), v roce 2013 se stal členem manažerského týmu ve firmě Tatra Trucks. Kromě toho také působil jako předseda Českého svazu ledního hokeje či ve výkonném výboru Českého olympijského výboru.

S politikou koketoval již před pěti lety. Senátní kandidaturu, kterou mu tehdy navrhl lídr hnutí ANO Andrej Babiš, ale nakonec odmítl a od té doby se stal Babišovým hlasitým kritikem. Stejně tak kritizuje i Miloše Zemana, který podle něj vzal prezidentskému úřadu důstojnost. Kulhánek je konzervativním kandidátem, za určitých podmínek však prý například neodmítá přijímání uprchlíků a kritizuje i českou žalobu na směrnici EU týkající se regulace zbraní.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat