Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek

Česko

  17:05
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Vratislav Kulhánek, český byznysmen. foto: Pavel WellnMAFRA

Kulhánkova kariéra se točila zejména kolem automobilového průmyslu. Bývalého šéfa Škody Auto do prezidentského závodu dostalo 23 podpisů poslanců. Svou kandidaturu oznámil v říjnu 2017. Kandiduje za Občanskou demokratickou alianci (ODA), jejíž předseda Pavel Sehnal mu kandidaturu sám nabídl.

Profily kandidátů ZDE

Kulhánek se narodil se 20. listopadu 1943 v Plzni a vystudoval Vysokou školu ekonomickou a následně European Business School v oboru Management. Je držitelem čestných doktorátů Technické univerzity v Ostravě a Technické univerzity v Košicích, působil ve správních radách Karlovy univerzity a Technické univerzity. Je rozvedený a má dvě dcery.

V letech 1968-1970 byl členem KSČ, což připisuje mladické naivitě. Po obsazení země sovětskými vojsky byl ze strany vyloučen. Po převratu v roce 1989 byl nařčen ze spolupráce s StB, jako agent Luboš se objevil v seznamech Petra Cibulky. Na základě žaloby ale soud rozhodl, že jeho evidence mezi spolupracovníky komunistické tajné poliie byla neoprávněná.

Vratislav Kulhánek představuje automobil Škoda Octavia combi v pařížském...

Vratislav Kulhánek představuje automobil Škoda Octavia combi v pařížském autosalonu.

Působil ve vedení Škoda Auto v letech 1997 až 2007, firma v té době uvedla na trh modely Fabia, Superb nebo Roomster. A se škodovkou spojil i svou kampaň - rozjel totiž soutěž, která za předpokladu získání 60 tisíc občanských podpisů měla všechny signatáře zařadit do slosování o Škodu Octavia. Z toho však sešlo a Kulhánkův zájem o Hrad nakonec podpořili poslanci. Po odchodu ze Škody se zaměřil na poradenství, mimo jiné předsedal správní radě AAA Auto (2007 až 2013), v roce 2013 se stal členem manažerského týmu ve firmě Tatra Trucks. Kromě toho také působil jako předseda Českého svazu ledního hokeje či ve výkonném výboru Českého olympijského výboru.

S politikou koketoval již před pěti lety. Senátní kandidaturu, kterou mu tehdy navrhl lídr hnutí ANO Andrej Babiš, ale nakonec odmítl a od té doby se stal Babišovým hlasitým kritikem. Stejně tak kritizuje i Miloše Zemana, který podle něj vzal prezidentskému úřadu důstojnost. Kulhánek je konzervativním kandidátem, za určitých podmínek však prý například neodmítá přijímání uprchlíků a kritizuje i českou žalobu na směrnici EU týkající se regulace zbraní.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat