Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nový prezident nechce známky se svou podobiznou, pošta nabízí alternativu

Nově zvolený prezident Petr Pavel foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Česká pošta je tradičně připravená nabídnout veřejnosti nové poštovní známky s portrétem čerstvě zvoleného prezidenta Petra Pavla. Vznik prezidentských známek, ale i jejich případná podoba, ovšem závisí na rozhodnutí nově zvolené hlavy státu. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík připomněl, že se jedná o tradici, nikoliv o právní povinnost.
  13:30

„Česká pošta je připravena nabídnout veřejnosti poštovní známku s panem prezidentem Petrem Pavlem. V týdnu od 30. ledna chceme oslovit tým pana prezidenta a probrat možné varianty, jak by známka mohla vypadat. Rozhodnutí o podobě, případně o samotném vzniku známky bude záležet na panu prezidentovi,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí České pošty (ČP) Vitík.

Podle Vitíka známka nevznikne, pokud ji Pavel nebude chtít. „Budeme plně respektovat přání pana prezidenta,“ dodal.

Vznik nové prezidentské známky je tak prozatím nejistý. Pavel totiž již v minulosti prohlásil, že známky se svou podobiznou nechce. V rozhovoru pro iROZHLAS neprodleně po vítězství v prezidentské volbě dodal, že se mu na známkách mnohem víc líbí motivy českých hradů a zámků, popřípadě přírodních krás.

I z tohoto důvodu nemá ČP prozatím připravené žádné návrhy. „Čekali jsme na zvolení prezidenta a veškeré kroky, které souvisí se vznikem poštovní známky, jsme chtěli probírat hned od začátku s ním a s jeho týmem. Pokud by pan prezident se vznikem známky souhlasil, její finální podobu bychom mu předali k odsouhlasení,“ doplnil Vitík.

Měl by mít nový prezident Petr Pavel známku s vlastním portrétem?

celkem hlasů: 13094

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 6. února 2023. Anketa je uzavřena.

Nechme to na jeho rozhodnutí.8987
Ano3676
Ne431

Tradice, nikoliv povinnost

Česká pošta vydává prezidentské známky již od svého vzniku, tedy od roku 1993. Vitík však připomíná, že se jedná o tradici, ne o zavedenou právní povinnost.

„Jako první měl svou známku Tomáš Garrigue Masaryk. Jediný prezident, který svoji známku v době úřadování na Hradě naopak neměl, byl doktor Emil Hácha,“ sdělil mluvčí pošty. Známka s jeho portrétem vyšla v roce 2018, ale jako vlastní známka, kterou financoval soukromý subjekt. I proto není tato známka k dostání na pobočkách České pošty.

Zároveň podoba těchto známek není pevně daná. Miloš Zeman například svou podobiznu v roce 2013 doplnil o červené písmeno „A“ místo ceny. Při druhém zvolení v roce 2018 vyšla známka se stejnou rytinou, změnily se pouze barvy. Ani podobizna úřadující hlavy státu však na známce není nutná.

„Pokud by chtěl pan prezident jiný motiv na známce, třeba zmíněné hrady či zámky, tak bychom uměli vydat i známku s tímto motivem,“ ujistil Vitík. Mohla by tím podle něj začít i nová tradice. „Na poštovních známkách je nejcennější jejich příběh. Buď ten, který se stal, nebo ten, který se mohl stát, ale nestal,“ uzavřel mluvčí České pošty.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!