Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolotoč v boji o Hrad: Diviš může kandidovat, Rohanová naopak ne. Janeček je vyřazený, rozhodl soud

Prezidentské volby 2023

  11:14aktualizováno  13:07
Lednových prezidentských voleb se zúčastní také podnikatel Karel Diviš, naopak Denisa Rohanová se o hlasy voličů ucházet nemůže. Nejvyšší správní soud zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně Diviše vyřadilo kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo.

V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Další stěžovatel, podnikatel Karel Janeček kandidovat nemůže, soud jeho podnět zamítl. Správní soud obdržel k registračnímu procesu pro prezidentskou volbu 13 podnětů, dneškem jsou už všechny vyřízené. Nadále platí, že kandidátů je devět, pouze Rohanovou nahradí Diviš.

Na rozhodnutí soudu již na sociální síti reagoval právě Diviš. „Veškeré úsilí se vyplatilo, velké díky všem za vytrvalou podporu, jsem zpátky ve hře!“ napsal na Twitteru. Pro CNN Prima News doplnil, že se ukázalo, jak funguje nezávislá justice. „Ministerstvo vnitra neodvedlo svou práci dobře. Jsem v šoku, tentokrát pozitivně,“ reagoval Diviš.

Soud však zároveň upozornil na velkou chybovost, jak na straně ministerstva, tak na straně kandidátů. „Samotné ministerstvo vnitra zřejmě není schopno údaje na peticích ověřit a garantovat, že ověření je správné,“ řekl člen volebního senátu NSS Ivo Pospíšil, který současně vyzval zákonodárce k úpravě legislativy sběru podpisů na kandidaturu.

Janeček i Rohanová se obrátí na Ústavní soud

Současně navrhl zapojení Czech pointu a dalších forem e-govermentu, aby bylo možné ověřovat podpisy rovnou při sběru. Pospíšil totiž uvedl, že současný systém pokládá za neudržitelný.

Pokud jde o samotné kandidáty, tak v případě Karla Janečka soud započítal 433 podpisů, které vnitro neuznalo. Přes potřebných 50 tisíc podpisů se ale ani tak nedostal. Na jeho arších bylo podle správního soudu mnoho vadných údajů. „Nepořádek v petici pana kandidáta byl o něco větší, než nepořádek v práci ministerstva vnitra,“ řekl doslova předseda volebního senátu.

Na rozhodnutí soudu již reagoval i sám Janeček. „Situace je, jaká je. Nejvyšší správní soud kontroloval velmi diskutabilní postup ministerstva vnitra a rozhodl. Důležité ale je to, že ten (volební) systém je postaven špatně. Podám odvolání u Ústavního soudu. S jistotou teď můžu říct, že bylo více než 50 tisíc lidí, kteří mě chtěli podpořit,“ řekl pro CNN Prima News. Na Ústavní soud se hodlá obrátit i Rohanová.

Janečka ani Diviše vnitro do voleb původně nepustilo, protože po kontrole podpisů klesli pod hranici 50 tisíc občanských podporovatelů. Oba však výpočty a rozhodnutí ministerstva vnitra zpochybňovali.

U Rohanové upozornili Hilšerovi podporovatelé na to, že nashromáždila podpůrné podpisy pouze od členů bývalé Poslanecké sněmovny, což je prý v rozporu se smyslem právní úpravy. S tím se Nejvyšší správní soud ztotožnil. „Nelze natahovat politický vliv a uplatnit oprávnění spojená s mandátem daleko za jeho konec. Bylo by to v rozporu s ústavním principem ´vlády na vymezený čas´. Je to tak samozřejmé, že to není třeba upravovat,“ uvedl soudce zpravodaj.

Prezidentské volby

O Hrad se tak utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů.

Dále pak bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a podnikatel Karel Diviš.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat