Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi volí novou hlavu státu ve 2. kole prezidentské volby. Na snímku Andrej Babiš a Petr Pavel. (27. ledna 2023) foto: Boháčová Anna, Ladislav Křivan,  MAFRA

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů, rekordní zájem oznámilo i zahraničí. Voliči vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Oba kandidáti odvolili krátce po otevření volebních místností. Druhý den voleb pokračuje v sobotu, hlasovat lze mezi 8. a 14. hodinou.
  14:04aktualizováno  22:21

V Praze volební účast podle oslovených radnic překonala k osmé večerní hranici 50 procent. Nejvyšší byla v Praze 5, kde k urnám přišlo 54,7 procenta voličů. Také v některých středočeských městech hlasovala k osmé hodině víc než polovina voličů. Větší zájem o druhé kolo voleb než o první byl v Libereckém kraji. Účast se dvě hodiny před uzavřením volebních místností pohybovala kolem 45 až 50 procent.

Vysokou účast měla díky turistům s voličskými průkazy také horská střediska na Šumavě. V Horské Kvildě se po zkušenostech z minulých prezidentských voleb raději dopředu zásobili větším množstvím volebních lístků. Místních voličů tam mají v seznamech 54, z nich odvolila přesně polovina. Na voličské průkazy přišlo volit dalších 144 turistů. Volební účast tak byla přes 86 procent.

V Plzeňském kraji na řadě míst odevzdalo hlas podle oslovených členů komisí kolem 50 procent voličů. Také v Ústeckém kraji hlasovalo ke 20:00 víc lidí než před dvěma týdny. Účast zhruba 48 procent byla proti prvnímu kolu téměř o šest procentních bodů vyšší. Ve Zlíně činila k 20:15 volební účast 51,76 procenta, v prvním kole ve stejném čase 46 procent.

Výjimkou nebyly ani jižní Čechy, účast se tam kolem 21:00 pohybovala přes 50 procent a byla vesměs vyšší než v prvním kole voleb. Ve městech Vysočiny ve volebních okrscích byla účast po 20:00 nejčastěji také na polovině.

V Karlovarském kraji se volební účast před 21:00 pohybovala mezi 50 až 60 procenty. V Hradci Králové do 20:30 volilo 54 procent lidí, zatímco při druhém kole před pěti lety ve zhruba stejné době byla volební účast kolem 50 procent. V Moravskoslezském kraji po osmé večerní odvolilo přes 40 procent oprávněných voličů. Zájem v Olomouckém kraji se kolem 20:30 pohyboval kolem 50 procent. Obdobně vysoký hlásili členové volebních komisí v Olomouci i v Přerově.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Jde o hodně, vzkázal Pavel

Vítěz prvního kola prezidentské volby generál Petr Pavel odvolil v Černoučku na Litoměřicku kolem 15. hodiny.

„Příští volby budou určitě klidnější,“ řekl ještě ve volební místnosti poté, co se svou manželkou Evou vhodil lístek do urny. Před budovou na něj čekaly desítky příznivců, kteří mu zatleskali. Novinářům řekl, že očekává vysokou účast, možná i přes 70 procent. Dodal, že poslední týdny ukázaly, jaké jsou mezi oběma kandidáty propastné rozdíly. Záleží, jaké vizi dají lidé přednost.

„Chtěl bych být především prezidentem, který bude úřad zastávat důstojně, nebude dělat zemi ostudu. Nebude malovat vzdušné zámky, ale popisovat realitu, jaká je. Orientovat se na řešení prospěšná pro tuto zemi, nikoliv pro prezidenta jako jednotlivce,“ řekl také Pavel. Vyzval občany, aby šli volit. „Jde o hodně,“ dodal.

Je to referendum o mně, řekl Babiš

O hodinu později vhodil svůj volební lístek do urny také šéf ANO Andrej Babiš. „Je to referendum o Babišovi,“ řekl Babiš s úsměvem novinářům poté, co v doprovodu manželky Moniky opustil volební místnost. Myslí si, že by byl dobrým prezidentem.

„Pokud lidi mají pocit, že se mají hůř než za Babiše, tak by měli volit Babiše,“ řekl také. I on očekává vysokou volební účast. „Některé průzkumy hovoří až o 84 procentech,“ řekl.

Chci poprosit voliče, aby volili jako já, vzkázal Zeman

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou odvolil v Lánech kolem půl třetí. „Jsem rád, že jsou svobodné volby. Neměním své názory během čtrnácti dnů,“ řekl novinářům Zeman. Už dříve se vyjádřil ve smyslu, že bude volit Babiše. „Před pěti lety mi dalo ve druhém kole hlas 2,85 milionu voličů. Chtěl bych je velmi poprosit, aby tentokrát volili stejně jako já,“ dodala dosluhující hlava státu.

Prezidentské volby

Petr Pavel vyhrál první kolo před dvěma týdny díky 1,98 milionu získaných hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23 tisíc hlasů.

Pavla také doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, z nichž se do jeho kampaně zapojili bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory, které v prvním kole prezidentského adepta nepostavily.

I když Pavel vyhrál první kolo prezidentských voleb jen s těsným náskokem, průzkumy, sázkové kurzy i vyznění předvolebních debat ho staví do role favorita.

Duelu, který je popisovaný jako souboj dvou politických kultur, předcházela vyhrocená kampaň, v níž se stupňovalo šíření polopravd, lží a výhrůžek. Končící prezident Miloš Zeman ji označil za svého druhu občanskou válku.

Nejhorší kampaň v historii, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala ve druhém kole prezidentské volby odevzdal svůj hlas v Brně. Věří, že voliče neodradila tvrdá, místy podle něj „skutečně odporná“ kampaň. S vítězem se chce brzy sejít. Sám vyjádřil podporu Petru Pavlovi.

„Viděli jsme velmi nepříjemnou volební kampaň, možná nejhorší v novodobé historii ČR,“ řekl novinářům Fiala.

Objevovaly se podle něj útoky na lidské vášně, vyvolávání strachu, zpochybňování mezinárodních závazků Česka. Podle Fialy to mělo za cíl odradit voliče, sám však věří, že se to nepovedlo - a znovu veřejnost vyzval, aby v maximální míře využila volebního práva.

„Vybíráme člověka, který nás bude reprezentovat v zahraničí, který má důležitou funkci, aby spojoval společnost, aby respektoval ústavu, aby dokázal moderovat konflikty,“ řekl premiér. Společnost je podle něj rozdělená, k čemuž přispělo používání nečestných metod v kampani.

Nerudová: Kampaň byla agresivní, volila jsem Pavla

V Kuřimi Podlesí už krátce po 14. hodině odvolila Danuše Nerudová, která skončila v 1. kole prezidentské volby na třetí pozici. Do volební místnosti přišla v doprovodu syna Filipa.

Prohlásila, že kampaň před 2. kolem byla velmi agresivní. „Mohla někoho i odradit a k volbám tedy nedojdou. Volila jsem toho, koho jsem veřejné podpořila, tedy Petra Pavla. Zítra za ním přijedu do štábu,“ řekla Nerudová.

O výsledku volebního finále bude moci rozhodnout osm a čtvrt milionu voličů, z nichž k prvnímu kolu před dvěma týdny přišlo 68 procent.

V téměř 15 tisících volebních místnostech může hlas odevzdat každý z 8,25 milionu voličů. Zapojit se bude moci podle ministerstva vnitra i 3 779 prvovoličů, kteří plnoletosti dosáhli či dosáhnou po prvním kole, tedy mezi 15. a 28. lednem.

Hlasování ve druhém kole začalo pro voliče v zahraničí už ve čtvrtek, první volební místnosti se otevřely pro Čechy v Argentině, Brazílii, Chile, USA či Kanadě. Po celém světě se otevře celkem 110 volebních míst, stejně jako při prvním kole.

Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro nynější prezidentské volby zapsalo 14 370 Čechů, díky voličským průkazům jich nakonec bylo pro první volební kolo ve voličských seznamech víc než
22 tisíc.

Téměř 15 tisíc okrsků

Volební komisaři začnou hlasy v každém z 14 866 okrsků sčítat v sobotu hned po 14. hodině. Hlavní výsledky, které bude průběžně zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu, by podle dosavadní zkušeností měly být známy během několika hodin po uzavření volebních místností.

V sobotu od 13:00 odvysílá portál iDNES.cz speciální volební studio. Výsledky v něm budou komentovat politologové Jan Kubáček a Jan Bureš, šéfkomentátor Miroslav Korecký, politický komentátor a zástupce šéfredaktora Petr Kolář a komentátor, šéfredaktor Jaroslav Plesl z MF DNES.

Volebním studiem diváky provede moderátor Vladimír Vokál. Průběžné sčítání hlasů z centrály Českého statistického úřadu bude během celého odpoledne ve studiu iDNES.cz prezentovat moderátorka Elen Černá.

Zúčastníte se druhého kola voleb?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:0014:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano půjdu / už jsem volil (a)6199
Ne, k volbám vůbec nepůjdu323
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat