Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S jedničkou jde do voleb Fischer, určil los. Pavel má 4, Nerudová 6, Babiš 7

Prezidentské volby 2023

  14:21aktualizováno  14:29
Státní volební komise ve středu vylosovala volební čísla všem devíti kandidátům, kteří byli připuštěni k lednovým prezidentským volbám. Čísly budou označeny jejich hlasovací lístky, budou je také moci použít ve volebních kampaních. Jedničku má Fischer, Pavel má číslo 4, Nerudová 6, Babiš 7.

Za dozoru úředníků a notáře vylosoval ředitel odboru Tomáš Jirovec za asistence své kolegyně čísla, která budou mít prezidentští kandidáti ve volbách.

V prezidentských volbách 2013 měl Miloš Zeman číslo 6 – letos připadlo favoritce voleb Danuši Nerudové, o pět let později úřad obhájil s číslem sedm, které letos komise vylosovala Andreji Babišovi. Třetí vážný kandidát o Hrad Petr Pavel jde do voleb s číslem 4.

Přitom ještě v úterý došlo ke změnám v listině kandidátů o prezidentský úřad. Nejvyšší správní soud (NSS) vyřadil Denisu Rohanovou, která získala a odevzdala podpisy poslanců, kteří již nemají aktivní mandát. Rozpor na její nominaci podali senátoři podporující svého kolegu Marka Hilšera.

NSS naopak do hry vrátil zpět Karla Diviše, kterému uznalo podpisy. Odvolání miliardáře Karla Janeček soud ale zamítl. I nadále tak platí, že o prezidentský úřad zabojuje devět kandidátů. Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Prezidentské volby

Nejvýraznějším kandidátem je podle středoškolských studentů bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Středoškolské volby nanečisto pořádané organizací JSNS ukázaly, že by vyhrála již v prvním kole, když napříč českými školami získala 54,11 procenta všech hlasů.

Komise ministerstva vnitra vybírala kandidátům čísla i při předchozích dvou přímých volbách hlavy státu, z nichž poslední se konala před pěti lety. Z tehdejších kandidátů se do volebního klání letos znovu úspěšně zapojili pouze Fischer a Hilšer. Diplomat Fischer pro prezidentské volby v roce 2018 obdržel trojku, která je považována za biblické i pohádkové číslo. Lékař Hilšer měl číslo osm.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat