Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vnitro neuznalo ani vlastní podpis Janečka, podle úředníků chybně napsal číslo občanky

Miliardář Karel Janeček se při zahájení své prezidentské kampaně zjevil před novinář v černé upnuté kombinéze, která snímá pohyb člověka a přenáší ho do virtuální reality, s českou vlajkou na hrudi a VR brýlemi. (7. září 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Podnikatel Karel Janeček tvrdí, že si je jistý, že ministerstvo vnitra při kontrole jeho podpisů pochybilo. Vkládá naděje do rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, ke kterému se odvolal kvůli vyřazení z prezidentských voleb. Úředníci podle něj neudělali při kontrole maximum, neuznali totiž jeho vlastní podpis, kvůli nečitelnému počátečnímu číslu občanského průkazu.
  11:23aktualizováno  12:08

Po kontrole Janečkových petičních archů pracovníky ministerstva vnitra mu zůstalo z více než 73 tisíc předložených podpisů jen 48 tisíc platných. Hranice 50 tisíc platných podpisů občanů, potřebná pro registraci do prezidentských voleb, utekla Janečkovi o 1 909 podpisů.

Vyřazený kandidát Janeček tvrdí, že ví s jistotou, že mnohé podpisy byly vyřazeny neoprávněně. „Fakt, že mezi vyřazenými podpisy jsem našel svůj vlastní i mnohé jiné, které skutečně existují, mě utvrdil v tom, že chybovost na straně ministerstva vnitra může být zásadní,“ prohlásil.

Janeček napsal nečitelně počáteční číslo svého občanského průkazu, nebylo jasné, zda je úvodní číslicí dvojka či jednička. „Rozdíl mezi mou 2 a 1 je a nejedná se o soutěž krasopisu. A hlavně všechny čísla občanky začínají dvojkou, tak zrovna u toho prvního čísla není pochyb. Bylo nám také řečeno že jedno špatné číslo v OP se toleruje,“ hájil se následně Janeček v diskuzi pod svým příspěvkem na sociální sítí Facebook.

„Můj podpis byl vyřazen na základě čísla občanského průkazu. Při ztotožňování je přitom rozhodujícím údajem datum narození. Když jsme na tento fakt poukázali, sami zaměstnanci ministerstva byli zaskočeni,“ tvrdí.

Janeček tvrdí, že zaměstnanci ministerstva vnitra neudělali při kontrole podpisových archů, konkrétně při manuálním ztotožňování, maximum možného ve prospěch kandidátů, jak při odevzdávání archů údajně sami deklarovali, že udělají.

Uznává, že mezi odmítnutými podpisy byly i takové, které opravdu nebylo možné ztotožnit. „Tuto stránku věci budeme řešit s konkrétními lidmi, kteří nám podpisy dodávali,“ dodal. Že je však mezi vyřazenými podpisy i jeho vlastní, je podle miliardáře „skvělá symbolika toho, že politický systém v naší zemi se bojí spravedlivosti a svobody“.

Nicméně si stojí za tím, že jeho tým provedl detailní kontrolu podpisů a předem vyřadil nečitelné či špatně vyplněné řádky nebo podpisy, u kterých panovala obava o jejich nepravosti. „Detailnější kontrolu jsme však provést nemohli, jelikož nemáme přístup do registru občanů,“ uvedl Janeček a tvrdí, že někteří kandidáti to však zřejmě měli jinak a podmínky byly nerovné.

„Paní Nerudová řekla, že z petičních archů vyřadili zhruba dvacet tisíc podpisů. Na základě čeho? Logicky z toho vyplývá, že někdo z jejího týmu měl přístup do databáze občanů,“ tvrdil Janeček v rozhovoru pro DVTV. „To není dedukce, to je přímý důkaz, matematický důkaz, jiné řešení není,“ oponoval pak na otázku, jaké důkazy pro své tvrzení má.

Janeček nyní vkládá naděje do svého odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu. „To, že si soud už s předstihem vyžádal veškeré mé odevzdané podpisové archy, považuji za velmi pozitivní signál. Znamená to, že dává tomuto případu patřičnou pozornost. Pevně věřím, že Nejvyšší správní soud situaci osvětlí,“ nevzdává se Janeček.

Naděje do rozhodnutí soudu vkládá i Diviš

Odvolání kvůli vyřazení z prezidentských voleb podal k soudu také další podnikatel Karel Diviš. Po kontrole ministerstva mu chybělo k hranici 50 tisíc platných podpisů pouze 116. Rovněž Diviš věří, že mu soud dá za pravdu a do voleb ho pustí.

„Jádrem podání je, že úředníci ministerstva vnitra neuznali část podpisů s tím, že dané osoby neztotožnili v databázi. Podle všeho k tomu došlo kvůli horší čitelnosti, například záměně čísel 0, 6 a 8, kdy mají ale podle vlastní metodiky danou osobu hledat podle dalších identifikátorů a nikoli její podpis neuznat,“ komentoval pro iDNES.cz.

Na Nejvyšší správní soud dorazilo celkem 13 podání k rozhodnutí ministerstva vnitra o registraci kandidátů pro volby prezidenta. Mezi nimi třeba i návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili svého kolegu Marka Hilšera.

Kandidatura Rohanové se opírá o podpisy poslanců, kteří již nejsou v Poslanecké sněmovně, to pokládá skupina senátorů za absurdní. Ministerstvo vnitra se ale brání tím, že listinu uchazečka podala ještě v době, kdy mandát platný měli.

„Návrh je možné podat až od okamžiku vyhlášení volby. Jeho náležitosti, včetně existence mandátu podporujícího poslance či senátora, je pak třeba posuzovat ke dni podání takového návrhu po vyhlášení volby. Registrace je tedy nepochybně nezákonná,“ napsali senátoři do návrhu na zrušení kandidatury Rohanové.

Mohlo by vás zajímat