Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Babiše volí kutilové a lidé věřící horoskopům, Pavla cyklisté a fotbalisté

Petr Pavel a Andrej Babiš foto: koláž iDNES.cz, Ladislav Křivan,  MAFRA

Poslední předvolební průzkumy přinesly i informace o složení voličské základy obou kandidátů. Zatímco Andrej Babiš je přijatelný zejména pro lidi se zájmem v astrologii, pejskaře, rybáře a kutily, Petr Pavel oslovuje lidi sportovně aktivní, kteří rádi běhají, hrají fotbal, jezdí na kole nebo chodí na hory, vyplynulo z průzkumu společnosti Median.
  18:15

Otázka pro respondenty průzkumu zněla, který z kandidátů je pro ně přijatelnější. Podle sportů, kterým se respondenti věnují, se ukázalo, že generál Petr Pavel má daleko větší podporu u lidí, kteří sportují.

Pavel získal dvakrát větší podporu u lidí, kteří rádi běhají a hrají fotbal, vyšší podporu měl také u lidí, jejichž koníčkem je turistika a cyklistika. Naopak Andrej Babiš je daleko přijatelnějším kandidátem pro lidi, co rádi rybaří.

Když takto výzkumníci společnosti Median porovnali respondenty rozdělené podle jejich zájmů, vyšlo jim, že naopak výraznou převahu podporovatelů má Babiš u lidí, kteří se věnují kutilství na denní bázi. Jako přijatelnějšího ze dvou kandidátů jej vidí také respondenti se zájmem o horoskopy a astrologii a ti, kteří vlastní psího domácího mazlíčka.

Neobvyklé bylo také rozdělení příznivců podle toho, na kterou charitu přispívají. Zatímco Babiš je přijatelnější pro podporovatele Dobrého anděla, Pavel pro lidi přispívající Člověku v tísni.

Z průzkumu, ve kterém by zvítězil Petr Pavel s 57,9 % hlasů a jeho protivník Andrej Babiš 42,1 %, také vyplynulo, že příznivci lídra hnutí ANO se daleko častěji označují za středové a levicově smýšlející. Petr Pavel má mírně vyšší podporu u pravicových voličů, nicméně jeho podpora je napříč spektrem spíše vyvážená, příznivce má také u voličů levice a u lidí, kteří se svými názory řadí na střed.

Nejdůležitější pro respondenty je, aby byl prezident důstojný a zodpovídající prezidentskému úřadu a také aby dobře Česko reprezentoval v zahraničí, uvedlo to 44 procent z nich. Pro 41 procent je nejdůležitější vlastností hlavy státu důvěryhodnost a čestnost, pro 40 procent je hlavní, aby byl vzdělaný a schopný.

Pro 31 procent respondentů je nejdůležitější, aby prezident stál na straně lidí, jako jsou oni, pro 28 procent je zásadní, že bude spojovat společnost. Silný a energický by měl být prezident podle 19 procent lidí.

Pro 6 procent je hlavní, aby nebyl agentem komunistické Státní bezpečnosti (StB), pro 3 procenta, aby nebyl v komunistické straně. V té byli Babiš i Pavel.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat