Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SPD nemůže za Babišovu prohru, naše voliče si odradil sám, ohradil se Okamura

Česko

  9:42
Šéf SPD Tomio Okamura v neděli večer zveřejnil video, ve kterém se ohradil proti tomu, že by hnutí mohlo za prohru Andreje Babiše v prezidentských volbách. „Začaly kolovat lži a nepodložené spekulace, že prý Okamura způsobil neúspěch Andreje Babiše,“ uvedl ve zveřejněném videu. Příznivci hnutí totiž jeho Facebook zasypaly komentáři, ve kterých ho právě z neúspěchu Babiše viní.

Redakce iDNES.cz v neděli informovala o příspěvcích na Facebooku Tomia Okamury. Na něm se totiž objevily desítky komentářů, které dávají hnutí SPD vinu za neúspěch Andreje Babiše v prezidentských volbách. „Chce se mi z vás zvracet,“ stálo v jedné z reakcí.

SPD byla před druhým kolem prezidentských voleb výslovně proti Pavlovi, Babiše ale nijak nepodpořila. Okamura tehdy také řekl, že si ještě rozmyslí, co udělá on sám. Z vyjádření SPD několik dní před druhým kolem mohlo plynout, že voliči hnutí se nemuseli druhého kola zúčastnit, případně mohli odevzdat prázdnou obálku.

Babiš tvrdě zaútočil na SPD, řekl Okamura

Jenže vítězství Petra Pavla rozpoutala žhavou diskuzi pod Okamurovými příspěvky. „Jako opozice jste selhali, pro mě velké a asi i pro mnoho jiných, velké zklamání. Vaše ega byla silnější než držet aspoň chvilku při sobě. Je to špatné,“ reagoval například Ladislav K.

Šéf SPD zareagoval prohlášením na videu, ve kterém zdůrazňuje, že za prohru Babiše nemůže. „Hnutí SPD jasně a opakovaně před volbami řeklo i mými ústy, že nepodporujeme kandidáta podporovaného Fialovou vládní pětikoalicí. Tedy Petra Pavla,“ řekl Okamura, který poté vytáhl výzkum společnosti společnosti PAQ Research.

„Andrej Babiš prohrál rozdílem téměř milion hlasů. Hnutí SPD volilo ve volbách přes 500 tisíc voličů a 330 tisíc z nich volilo ve druhém kole Andreje Babiše. Zhruba 60 tisíc podporovatelů SPD se ve druhém kole rozhodlo pro Petra Pavla. Přes 100 voličů SPD nešlo volit vůbec,“ vypočítal šéf SPD.

Podle něj za neochotou jít volit, stálo vyjádření Babiše před druhým kolem, kdy podle Okamury tvrdě zaútočil na SPD. „Čímž si sám odradil část voličů SPD. Z výše uvedeného ale jednoznačně vyplývá, že i kdyby Babiše volili všichni voliči hnutí, tak by to zdaleka nestačilo k jeho volebnímu vítězství,“ doplnil Okamura.

Reakce pod příspěvkem šéfa SPD. | foto: iDNES.cz

Reakce pod příspěvkem šéfa SPD. | foto: iDNES.cz

Důvod prohry musí podle jeho slov Babiš hledat u sebe, nikoliv u SPD. „Tím hlavním důvodem jeho prohry je jednoznačně fakt, že ho před volbami veřejně odmítli podpořit někteří vrcholní představitelé hnutí ANO,“ podotkl Okamura a poukázal například na místopředsedu ANO Ivo Vondráka a primátora Ostravy Tomáše Macuru.

„Výsledkem je to, že dokonce 12 procent původních voličů hnutí ANO volilo ve druhém kole Petra Pavla,“ dodal citaci ze zmíněné analýzy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat