Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nerudovou čekal bouřlivý potlesk. Podpořím Pavla, dala jsem ženám naději, řekla

Prezidentské volby 2023

  14:32aktualizováno  18:38
Danuši Nerudovou, která se nedostala do druhého kola, přesto ocenili její příznivci ve štábu dlouhým potleskem a skandováním jejího jména. „Jsem až zaskočena tou podporou. Že končím jako třetí, nic neznamená. Začal se psát příběh pro všechny ostatní. Pootevřely se dveře dalším, kteří půjdou za mnou,“ prohlásila Nerudová. K vítězství pogratulovala Petru Pavlovi.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Po sečtení hlasů je jasné, že jediná ženská prezidentská kandidátka Danuše Nerudová se do druhého kola prezidentských voleb nepodívá. „Nechci od vás tady dnes vidět žádné slzičky,“ řekla z pódia ve volebním štábu Galerie Mánes svým příznivcům.

Podle Nerudové je neuvěřitelné, jakou vlnu se podařilo vzedmout. „Stáli jste za obyčejnou holkou, která nikdy nebyla v politice, ale chtěla prosazovat témata, která se týkají nás všech i mladých lidí,“ poděkovala. „Ukázali jsme, že člověk dokáže dojít hodně daleko i s pozitivní kampaní, kdy nikoho neočerňuje,“ řekla.

Nerudová k postupu do druhého kola pogratulovala Petru Pavlovi. „Pořád je tady velké zlo. A to zlo se jmenuje Andrej Babiš. To zlo neodešlo a dostalo poměrně dost procent v těchto volbách. Nezapomínejme na to, že tady máme člověka, který vlastní mediální domy, politickou stranu, poslance. A teď bych chtěl vlastnit i lány a Pražský hrad. A to zlo musíme společně porazit. Já bych chtěla pogratulovat demokratickému vítězi, což je Petr Pavel,“ prohlásila.

Většina příznivců ve štábu Nerudové následně shodně potvrzovala, že ve druhém kole budou volit proti Babišovi, tedy Pavla, i když není jejich srdeční volbou. Když Pavel při sčítání hlasů překonal lídra hnutí ANO, propukla ve štábu Nerudové radost, lidé jásali a tleskali.

Většinu příznivců ve štábu Nerudové tvořili mladí lidé. Téměř každý z podporovatelů se hrdě pyšnil i odznáčkem DANUŠE na hrudi, někteří přišli i v outfitech v barvě kampaně Nerudové, tedy ve fialové. Bylo tomu přizpůsobeno i osvětlení ve štábu, včetně barev pódia.

Prezidentské volby

„Věříme, že to dneska dopadne a do druhého kola postoupí,“ shodovali se ještě před uzavřením volebních místností podporovatelé Nerudové, kteří pro ni v krajích sbírali podpisy občanů nebo rozdávali letáky. „Černý kůň voleb,“ zmiňovalo při uzavření volebních místností několik z nich.

To, že by Nerudová nepostoupila do druhého kola prezidentské volby, si většina z příznivců na začátku sčítání nechtěla připouštět, někteří ale tušili. „Ona samozřejmě ví a myslím, že to víme všichni, že budou postupovat Andrej Babiš a Petr Pavel. A i na debatách bylo vidět, jak jsou ostřílení,“ řekla iDNES.cz ve štábu herečka Veronika Žilková.

„Je to nezralost českých voličů. Ještě nedozráli k ženě a k evropskému rozměru. Ona prostě je politička budoucnosti. A protože to letos nedopadne, jak říkala sama dole v suterénu, přece jen jsme o krok dál. Posunulo to hranice vnímání politiků,“ mínila Žilková.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

S průběžnými výsledky, ve kterých se Nerudové druhé kolo začalo vzdalovat, atmosféra houstla. „Co mě znervózňuje je průběžný výsledek Andreje Babiše, to jsem nečekal,“ řekl iDNES.cz Robert Neruda.

Podporovatelé prohlašovali, že za jekéhokoliv výsledku budou pyšní na to, jak se spojili, a na naději, kterou jsme vyvolali. Za mohutného skandování „Danuše“ si ostatně Nerudová od dobrovolníků převzala po příjezdu do štábu květiny a dary. Zástupci dobrovolnických skupin se s ní krátce pozdravili a osobně ji poděkovali za „neskutečné vzpomínky, které díky ní získali“.

Prezidentské volby 2023

Mladé lidi pak Nerudová vyzdvihla i ve své závěrečné řeči. „Pro mě je to vítězství, ten obrovský počet vás mladých lidí, kteří věří, že má smysl se angažovat, že věci jdou měnit. To je to největší vítězství, které si z této zkušenosti odnáším. Uvidíme, jak se tuto vlnu podaří udržet,“ řekla.

Příznivci Nerudové věří, že její neúspěch v letošních volbách nebyl jejím koncem ve veřejném životě. „I kdyby to dneska nedopadlo, tak to dopadne třeba příští volby, ona je kandidátkou budoucnosti,“ věří jeden z pražských dobrovolníků.

Ve volebním štábu byla Nerudová s manželem i oběma syny, kterým děkovala. „Moje rodina zvládla kampaň skvěle. Můj manžel se stal na několik měsíců mámou i tátou dohromady. A moji synové jsou skvělým příkladem, že i děti můžou skvěle působit v kampani,“ byla její první slova při příchodu do volebního štábu.

Mezi celebritami, které do volebního štábu dorazily, byly například herečka Veronika Žilková, Johanna Nejedlová, zakladatelka neziskové organizace Konsent nebo influenceři Dva tátové, tedy Michal a David Vaníčkovi i další známí podporovatelé Nerudové.

Po závěrečné řeči Nerudové a jejím odjezdu do štábu Petra Pavla se začala společnost rozpouštět a lidé postupně odcházeli domů. Kolem šesté hodiny večer, když se Nerudová vrátila zpět do svého štábu, už na ni čekali zejména novináři a poslední destíky jejích podporovatelů, kteří diskutovali o výsledku voleb a druhém kole.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat