Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
21. července 2017 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dopis s hlavičkou prezidentské kanceláře. Mynář pomohl neznámé firmě k miliardové zakázce v Kyrgyzstánu

Kancléř Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléř Vratislav Mynář. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA/BIŠKEK Společnost Liglass Trading, která sídlí v rozpadající se fabrice v obci u Železného Brodu a jejíž budovy chátrají, slíbila středoasijskému státu Kyrgyzstán miliardové investice do vodních elektráren. Firma ale přesto zakázku dostala. Lobboval za ní i jeden z nejbližších pracovníků Miloše Zemana Vratislav Mynář, prezidentův kancléř, který podle svých slov žádný příjem v souvislosti s touto zakázkou neinkasoval.

Server Neovlivní.cz informoval o prezidentském kancléři Vratislavu Mynářovi, který železnobrodskou soukromou firmu Liglass Trading v zakázce podpořil. Podle informací serveru Mynář odeslal do kanceláře kyrgyzského prezidenta dopis, v němž svou podporu vyjádřil.

Dopis adresovaný svému protějšku Saparovi Isakovi Dzhumakadyrovichovi, kancléři prezidenta Almazbeka Atambajeva, napsal: „Chtěl bych vyjádřit svou podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem,“ citoval dopis server Neovlivní.cz.

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev...

Na snímku při podepsání kontraktu kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev (uprostřed) s Michaelem Smelíkem (vpravo).

Zmíněný hlavičkový dopis byl odeslán do kyrgyzské prezidentské kanceláře 8. září 2016. Trvalo necelý rok, než došlo k oficiálnímu podepsání kontraktu na výstavbu hydroelektráren v hodnotě až dvanácti miliard korun. Kontrakt s prezidentem Atambajevem podepsal šéf firmy Liglass Trading Michael Smelík 10. července 2017.

Jak ale napsal server Aktuálně.cz, budovy zmíněné společnosti jsou prázdné a postupně chátrají. Na trhu ji nikdo nezná. I mezi státními úředníky či lidmi z oboru vodní energetiky nemá jméno. Obrat firmy byl až doposud v řádu stovek tisíc. Server upozornil i na to, že naposledy v roce 2014 dokonce vykázala milion korun ztráty. Přesto miliardový kontrakt firma získala a stavbu elektráren převzala od ruského giganta RusHydro. Jak bude tedy firma schopna gigantickou zakázku financovat, není jasné.

Mynář osobní profit popřel

Vratislav Mynář pro server Neovlivní.cz uvedl, že se snažil pouze vyjít vstříc firmě, která je česká a má šanci získat zakázku v zahraničí. Osobní profit ale kancléř prezidenta popřel. V rozhovoru pro server Neovlivní.cz tvrdil, že z toho nemá ani korunu. Neexistuje prý žádná smlouva, která by jeho jméno se zakázkou spojovala a zajistila mu nějaký příjem. Před sepsáním smlouvy si ale podle jeho vyjádření firmu nechal prověřit u Hospodářské komory České republiky.

„Absolutně vylučuji, že bych z toho měl jakýkoli prospěch. Se zástupci společnosti jsem nikdy ani nemluvil. Obrátili se na mě písemně, zda jim jsem schopen pomoci. Sepsal jsem dopis, kterých jsem za svoje působení na Hradě napsal asi dvacet. Nevidím za tím nic špatného,“ řekl Mynář autorům článku.

O událostech byl uvědoměn i prezident Miloš Zeman. O tématu výstavby elektráren údajně hovořili s kyrgyzským prezidentem při zahájení výstavy Expo2017. Zástupci firmy Liglass Trading se k situaci prozatím nevyjádřili. Plánují ale vydat tiskové prohlášení.

Jedná se o projekt výstavby kaskády čtyř vodních elektráren o výkonu 237 megawatt. Žádné podobné zakázce se firma ale nikdy v minulosti nevěnovala. Server Aktuálně.cz rovněž upozornil i na to, že jen v první fázi se Liglass zavázal k vyplacení firmy RusHydro v částce 850 milionů korun.

Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...