Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní šéf bruslí kolem ochranky prezidenta. Chválí ji, Pavlovi navzdory

Česko

  15:42aktualizováno  16:51
Útvar na ochranu prezidenta odvádí dobrou práci. Ve čtvrtek to řekl policejní prezident Martin Vondrášek před schůzkou s nově zvoleným prezidentem. Vondrášek jednal s Pavlem o ochraně budoucího prezidenta i příslušných budov. Ohledně kontrol u vstupu na Hrad bude jasno až po analýze rizik v dubnu. Pavel se ve čtvrtek sešel také s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou, řešili spolu mimo jiné i audit.

Vondrášek jednal s Pavlem o podobě jeho budoucí ochrany. Pavel totiž dříve opakovaně uvedl, že necítí důvěru k části útvaru pro ochranu prezidenta, který bude mít na starosti jeho bezpečnost od březnové inaugurace. Vondrášek novinářům po jednání v pražském Hrzánském paláci řekl, že od Pavla nezazněl požadavek na personální změny.

Vondrášek uvedl, že zhruba čtyřicetiminutová diskuse s Pavlem byla velice věcná a otevřená. „Měli jsme dost času probrat nejdůležitější bezpečnostní otázky,“ řekl. Řeč byla o ochraně budoucí hlavy státu, ale i objektů, ve kterých bude sídlit, jednat a bydlet, doplnil policejní prezident. Výsledek debat o ochranných týmech, vozovém parku či režimu vstupu do objektů konkretizovat nechtěl.

Pavel dříve v rozhovoru pro Reflex.cz uvedl, že k části útvaru pro ochranu prezidenta nemá důvěru. Respektu ve čtvrtek řekl, že útvar často nerespektoval základní pravidla. Vondrášek při příchodu na schůzku s Pavlem řekl, že útvar odvádí dobrou práci. Bezpečnostní prostředí na Hradě je podle něj problematické, protože kompetence si mezi sebe dělí útvar na ochranu prezidenta, Hradní stráž, bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře, ale také vojenská kancelář.

Do Pavlovy březnové inaugurace bude podle Vondráška dost času nalézt dohodu. S Pavlem by se měl znovu sejít zhruba v polovině února. „Dnes jsem nezaslechl žádný požadavek na nějaké personální změny,“ uvedl.

Ohledně kontrol při vstupu do areálu Pražského hradu odkázal Vondrášek na pravidelnou půlroční analýzu rizik. „Ve druhé polovině minulého roku jsme identifikovali jako hrozby české předsednictví (v Radě EU), advent, uprchlickou krizi, nelegální migraci. Jednoznačně nás to vedlo k názoru, že je potřeba zachovat kontroly osob a vozidel na vstupu do vnitřních prostor Pražského hradu,“ řekl.

Další hodnocení je v plánu na přelomu března a dubna. V dubnu tak padne návrh na další podobu kontrol. „Úroveň těch opatření musí být přímo úměrná úrovni hrozeb,“ uvedl Vondrášek. Nechce proto předbíhat ohledně toho, jak analýza dopadne.

Schůzka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. (2. února 2023)

Vondrášek před jednáním v pražském Hrzánském paláci zdůraznil, že důvěřuje všem policistům, občanským zaměstnancům policie a všem útvarům. „I útvar na ochranu prezidenta má můj respekt, v posledních letech to neměl jednoduché,“ uvedl. Reagovat musel na teroristické útoky, bezpečnostní hrozby, těžkou situaci měl i v době předsednictví Česka v Evropské unii v uplynulém půlroce.

Schůzka s prezidentem NKÚ

Nově zvolený prezident se sešel ve čtvrtek odpoledne také s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavem Kalou. Projednávali spolu také audit, který chce provést ještě předtím, než převezme úřad. Podle Kaly však není reálné, aby se případný další audit v Kanceláři prezidenta republiky stihl ještě před Pavlovou inaugurací.

Závěr kontroly hospodaření a jí podřízených organizací, která je již hotová, by podle Kaly mohl být zveřejněný v řádu maximálně několika týdnů.

Pavel řekl v neděli, že bude chtít uskutečnit audit v KPR. Ideální by podle něj bylo, kdyby se stihl do jeho inaugurace, která byla ohlášena na 9. března. Uvedl, že chce mít „klidné svědomí, že to, co přebíráme, přebíráme v pořádku, že tam na nás nebudou čekat nějací kostlivci ve skříních“. Poukázal přitom na podezření z neoprávněného nakládání s utajovanými dokumenty a jejich skartací na Hradě za éry prezidenta Miloše Zemana.

Podle Kaly ale tak rychlá kontrola reálná není. „Jenom námitkové a odvolací řízení trvá minimálně dva měsíce, někdy i déle, takže do inaugurace se nepodaří kontrolu ani zahájit, ani provést a vypořádat námitky,“ uvedl prezident NKÚ. Až obdrží Pavlův tým informace o již provedené kontrole, tak pokud následně bude mít nějaké dotazy nebo připomínky, NKÚ je zodpoví. „Případně se budeme domlouvat na dalším postupu,“ dodal Kala.

Pokud by Pavel trval na dalším auditu, je v takovém případě nejdříve nutné podat podnět NKÚ, kolegium úřadu jej následně musí projednat a poté naplánovat. Celý proces je podle Kaly záležitostí řady měsíců.

Širší vedení NKÚ na konci ledna schválilo závěr z kontroly hospodaření KPR a jí podřízených organizací, tedy Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Výsledek kontroly zatím nemůže zveřejnit. Kala o něm nemohl informovat ani ve čtvrtek Pavla, neboť je vázán mlčenlivostí.

Zvoleného prezidenta Kala ve čtvrtek také informoval o tom, že Česko je nyní předsednickou zemí Evropské organizace nejvyšších kontrolních institucí (EUROSAI) a v září bude pořádat konferenci v Praze.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat