Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidium zapomnělo na mrtvé policisty. Je to nedůstojné, tvrdí odbory

Česko

  6:30
PRAHA - Má připomínat ty, kteří zemřeli ve službě. Každý den kolem ní chodí nespočet jejich kolegů a dokonce i sám policejní prezident. Pamětní deska na Policejním prezidiu je ale od konce roku 2009 neaktuální. Přes šest let si nikdo nenašel čas vyrýt nová jména padlých, kteří položili život při obraně zákona a svých spoluobčanů.

Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální. foto: Radek Kedroň, Lidovky.cz

Hrdinka, tak psala média o šestatřicetileté policistce Petře Z., kterou v roce 2014 zabil na Mělnicku zfetovaný řidič. Před nehodou se snažila varovat své kolegy, aby odjeli z místa, kam se zdrogovaný mladík řítil - ten však srazil ji. Na následky vážného poradění hlavy v nemocnice po pár hodinách zemřela. To je jen jeden ze sedmi případů strážců zákona, kteří od roku 2009 položili svůj život ve službě.

Na pamětní desce před Policejním prezidiem je nyní zlatým písmem vyryto už 58 jmen. Seznam však není kompletní. Nikdo totiž pietní místo přes šest let neaktualizoval a poslední jméno tak patří nadstrážmistrovi Tomáši Kováčovi, který zemřel 17. listopadu 2009. Jména dalších čtyř jeho kolegů, včetně Petry Z., chybí.

Pamětní deska před Policejním prezidiem je neaktuální.

„V žádném případě to neznamená, že prezidium zapomnělo jména doplnit. Znamená to pouze to, že k věci aktuálně nemám možnost zjistit potřebné informace,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí prezidia David Schön. Důvod, proč některá jména chybí, nebyl nikdo odpovědných do uzávěrky článku schopen vysvětlit. Osloveni přitom byli pomocí SMS jak ministr vnitra Martin Chovanec, tak policejní prezident Tomáš Tuhý.

Pamětní deska nese v horní části krátkou citaci „..i s nasazením vlastního života.“ Odkazuje tak na služební přísahu policistů.

„Slibuji, že budu čestným, statečným a ukázněným příslušníkem Policie České republiky. Své síly a schopnosti vynaložím ve prospěch společnosti tak, abych chránil práva občanů, veřejný pořádek a bezpečnost a ústavní zřízení České republiky, a to i s nasazením vlastního života. Při plnění svých služebních povinností se budu vždy řídit ústavou a zákony a v souladu s nimi rozkazy a pokyny svých nadřízených. Tak přísahám.“

Místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Zdeněk Bartoň byl upozorněním na stav pomníku zaskočen. „Slyším to od vás poprvé,“ sdělil. „Pokud založíme nějakou pamětní desku, tak by ji měl nějakým způsobem aktualizovat. Je to nedůstojné vůči padlým kolegům,“ poznamenal. Policejní odbory by se podle Bartoně mohli pokusit sejít s policejním prezidentem a domluvit se na nápravě.

Na desce chybí například i jména tří policistů, kteří jeli v roce 2014 na Českolipsku vyzvednout na hraniční přechod Petrovice podezřelou ženu. Sníh na silnici byl rozbředlý V těchto špatných podmínkách se jejich služební dodávka srazila s kamionem. Dva mladí policisté na místě zemřeli a jejich kolega dlouho bojoval s vážným zraněním v nemocnici o život.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat