Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vystoupí Dobeš z klubu VV? K Nečasovi se sbíhají potřebné hlasy

Česko

  9:42aktualizováno  10:42
PRAHA - Exministr školství Josef Dobeš se zřejmě s Davidem Kádnerem (VV) chystá zachránit Nečasův kabinet. Oba chystají založit Hnutí pro sport a těsně před začátkem úterní klíčové schůze sněmovny chystají společnou tiskovou konferenci.

Ministr školství Josef Dobeš (VV). foto: ČTK

Ani jeden zatím nechce jasně říct, zda Nečasovi pomohou prosadit balíček s vyšší DPH, s nímž spojil osud své vlády, a přehlasovat veto prezidenta u prováděcího zákona k reformě důchodů. "Sedím na lavičce v teplákách, rozehřívám se, zápas ještě nezačal,“ říká trochu tajemně Dobeš.

Exministr školství už není členem VV, ale patří do stranického poslaneckého klubu. Tam už ale nějakou dobu nechodí.

ČTĚTE TAKÉ:

Kádner je o něco konkrétnější. "Pro mne je podmínkou, aby v balíčku byla DPH 14 a 20 procent. Pokud se tam letošní sazby objeví, zákon podpořím. Když ne, nebudu hlasovat pro návrh jako celek,“ řekl LN. U zákonů důchodové reformy odmítá hlasovat proti vetu prezidenta, je tedy v souladu s VV.

Co zazní na tiskové konferenci ohlášené na 11:40, nechtěla dvojice prozradit ani šéfce poslaneckého klubu VV Kateřině Klasnové, je nicméně pravděpodobné, že se od strany odstřihnou.  

"O tom, že bude mít (Dobeš) tiskovou konferenci, vím,“ zmínila Klasnová s tím, že Dobeš podrobnosti nechtěl říct ani jí. Apelovala na něj, aby přišel ráno alespoň na stranické grémium či později před kolegy z klubu. "Řekl, že přijít nemůže a že neví, co přesně ještě řekne,“ uvedla.

Poslanec VV David Kádner.

Klasnová už jednou zažila, jak se VV drolí. Po jarní tiskové konferenci nynější šéfky strany LIDEM Karolíny Peake opustilo stranu osm poslanců. „Pokud odejdou další lidé, jako předsedkyně klubu rezignuji,“ prohlásila Klasnová.

Jednotná už není ani šestice rebelů uvnitř ODS, s nimiž dnes vyjednává první místopředseda ODS Martin Kuba.

Vládu podle informací LN v obou hlasováních podpoří Radim Fiala, který minulý týden vystoupil z ODS. Možná i jen tím, že opustí sál. Pro vládní návrhy bude nejspíš i Jan Florián. Přes stále ostré veřejné výroky nejsou proti kabinetu připraveni jít ani Tomáš Úlehla a Marek Šnajdr. V neústupných pozicích tak zůstávají už jen Petr Tluchoř a Ivan Fuksa.

O daňovém balíčku bude vláda hlasovat ve středu, zákony vrácené prezidentem přijdou na řadu po něm. V úterý budou podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury poslanci projednávat zákony jen v prvním nebo v druhém čtení. Jednání o podpoře vlády poběží až do středečního rána.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...