Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při kontrole švarcsystému si řekli o úplatek. Usvědčil je i prášek na prstech

Obálka s penězi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obálka s penězi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V zamčené temné komoře leželo na první pohled jen pár obyčejných věcí. Židle, smotané vlajky nebo obraz prezidenta. Když ji ale policisté prohledali důkladněji, našli i věc, která tam zjevně nepatřila. Obálku nadutou bankovkami. Neboli úplatek, o který si řekli nyní trestně stíhaní inspektoři ze Státního úřadu inspekce práce.

Úplatkářský případ, který se odehrál loni v květnu, rozplétá Obvodní soud pro Prahu 2. Dva pracovníci úřadu inspekce práce Milan Ondrovič a Luboš Ticháček převzali požadovaný úplatek 50 tisíc korun za to, že nenahlásí údajné nesrovnalosti v zaměstnávání obsluhy restaurace I love mama v Praze na Vinohradech. A jak ukázalo vyšetřování, nebyl to případ jediný.

"Řekla bych, že byl poměrně šokován. To je to správné slovo. Říkal mi, že má pocit, že si řekli o úplatek," popsala vyšetřovatelům advokátka Helena Mertová rozhovor s Tomášem Kaštilem, spolumajitelem restaurace, který jí zavolal po schůzce s inspektory. "Hovořil o tom, že mu ukázali nějaký leták a na ten před ním rukou napsali částku 50 tisíc korun," dodala.

A soudce Milan Rossi předčítal ze spisu i detaily toho, jak k předávce výpalného došlo. V pondělí 6. května loňského roku si inspektor Ticháček přišel půjčit klíče od zasedací místnosti v sídle úřadu inspekce práce pro Prahu 2. "Přišel s tím, že má mít nějaké jednání, ale že venku prší, tak jestli by mohli využít zasedací místnost," uvedla svědkyně Jaroslava Karpíšková. 

PSALI JSME:

Vyhověla mu. Vzala klíče a šla mu místnost a její vybavení ukázat. Krom hlavní místnosti k zasedání k ní patřil ještě menší kumbál. "Já ho nezamykám. Uvnitř jsou takové nepotřebné věci - vlajky, židle, obraz prezidenta a podobně," uvedla referentka Úřadu práce. A dodala: "Když jsem mu tu komůrku ukazovala, všimla jsem si, že tak jakoby zbystřil."

Odposlech jako důkaz

Právě v této komoře policie později našla obálku s úplatkem. Ale popořadě. Tomáš Kaštil ohlásil žádost o úplatek ze strany inspektorů na policii. Na domluvenou schůzku v budově úřadu tak šel už vybavený odposlouchávacím zařízením i kamerou. Připravenou měl i obálku s penězi.

Tak to zkrátka funguje

Na korupční případ upozornil loni v létě Nadační fond proti korupci, který ocenil, že majitelé restaurace chtěli výhrady inspektorů vyřešit standardní cestou a nenechali se vtáhnout do korupčního systému, který jim inspektoři vnucovali. "Oba pracovníci vysvětlovali, že je to zcela běžná věc a že takto tento systém zkrátka funguje," konstatoval tehdy Janusz Konieczny z fondu.

V zasedací místnosti se sešel jak s Ticháčkem, tak s Ondrovičem. Obálku s 50 tisíci předal výměnou za příslib, že inspektoři nebudou zaměstnanecké poměry v restauraci I love mama dále řešit. Ostatně na to už měli půdu připravenou. "Ondrovič koncem dubna sdělil, že u I love mama provedl namátkovou kontrolu, při níž ale nezjistil žádné pochybení," řekla vyšetřovatelům Petra Hubáčková ze Státního úřadu inspekce práce.

Chvíli poté, co spolumajitel restaurace z místnosti odešel, přišla řada na policii. "Byla jsem přítomna tomu, jak policisté prohledávali zasedací místnost a místnost, která je k ní navázána. Tato malá místnost byla zamčená a při prohlídce v ní policisté našli svazek bankovek," popsala další zaměstnankyně úřadu, kterou policisté přizvali k zajištění úplatku coby svědka.

Kriminalisté ale získali i jasný důkaz, že inspektoři měli obálku v ruce a peníze si přepočítali. Na bankovkách byl totiž předem nanesen zvláštní chemický prášek. "Prostřednictvím UV lampy byl zjištěn na všech prstech levé ruky pana Milana Ondroviče," konstatoval soudce Rossi.

Další případ: úplatek 20 tisíc

Během vyšetřování pak kriminalisté zjistili, že stejnou praxi inspektoři uplatnili minimálně ještě v jednom případě. Po provozovateli Movie Baru na náměstí Míru chtěli 20 tisíc korun za to, že za barem údajně pracovali lidé bez řádné pracovní smlouvy.

Provozovatel baru Lukáš Švambera se ale ani na opakovanou výzvu k soudu nedostavil. Zřejmě i pro to, že za přistoupení na řešení problému úplatkem hrozí postih i jemu samotnému. Byť vyplacení peněz odmítá a tvrdí, že inspektorům dal jen obálku vycpanou papírky.

K TÉMATU:

Bývalí inspektoři se k úplatkářskému jednání přiznali. Jsou obviněni z požadování úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což jim hrozí až desetileté odnětí svobody.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...