16. května 2017 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při nácviku střelby zasáhli pásový transportér. Policie navrhuje vojáky obžalovat

Z obdobného vozidla vojáci stříleli, když došlo k tragédii (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z obdobného vozidla vojáci stříleli, když došlo k tragédii (ilustrační snímek). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OLOMOUC Policisté navrhli obžalovat tři muže z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli loňské střelbě bojového vozidla pěchoty při cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Střela tehdy zranila dva vojáky jedoucí v druhém vozidle, jeden z nich utrpěl těžká zranění.

Případ po ukončení vyšetřování již policisté předali žalobcům, řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. Mezi obviněnými jsou dva vojáci, třetímu již služební poměr skončil, sdělil mluvčí Generálního štábu Jan Šulc.

Za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozí mužům až čtyři roky vězení. „Spisový materiál byl v uplynulých dnech ze strany policejního orgánu ukončen a s návrhem na podání obžaloby předán na okresní státní zastupitelství. Návrh na obžalobu byl podán ze stejných trestných činů, ze kterých byli obviněni,“ uvedla Urbánková.

Případem se budou zabývat žalobci z olomouckého okresního státního zastupitelství. „Spis jsem dostal na stůl. Má zhruba 1000 listů, začínám ho číst,“ řekl státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Jeden z mužů už u armády nepůsobí

Případem se zabývala i komise náčelníka Generálního štábu, šetření poté ukončila a svou zprávu postoupila policii k využití. Zástupci armády řekli, že jeden ze tří obviněných již u armády nepůsobí. „Jednomu z vojáků zanikl služební poměr k 31. lednu letošního roku, další dva jsou nadále ve služebním poměru vojáka z povolání,“ řekl mluvčí Generálního štábu Jan Šulc.

Cvičení ve vojenském prostoru Libavá

Cvičení ve vojenském prostoru Libavá (ilustrační foto).

Rozhodující podle něj v tomto případě budě to, co řekne soud. V lednu zástupci Generálního štábu řekli, že současně velitelé Pozemních sil AČR a 7. mechanizované brigády přijali příslušná opatření vůči lidem, kteří se dopustili kázeňského přestupku.

Neštěstí se odehrálo loni v květnu. Podle dostupných informací jedno z bojových vozidel pěchoty při nočních střelbách na Libavé zasáhlo z kanonu další pásový transportér s tříčlennou posádkou uvnitř. Dva lidé byli zraněni, z toho jeden těžce.

Šlo o desátníky ze 71. mechanizovaného praporu Hranice, oba skončili v olomoucké fakultní nemocnici. Těžce zraněný devětadvacetiletý voják utrpěl mnohačetná zranění. Ministerstvo obrany později zveřejnilo, že přišel o levou ruku. V nemocnici bojoval několik dní o život, jeho o pět let mladší kolega byl v následujících dnech propuštěn do domácí péče.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz