13. ledna 2018 8:06, aktualizováno  10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nehoda v Horoměřicích má 3 oběti, 45 zraněných je ve stabilizovaném stavu. Policie hledá svědky

Řidička osobního auta nepřežila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidička osobního auta nepřežila. | foto: HZS Praha - Jiří Dvořák

HOROMĚŘICE Při páteční nehodě autobusu u Horoměřic nedaleko Prahy zemřeli tři lidé, dalších 45 cestujících se zranilo. Patnáct osob se zranilo vážně, dalších třicet utrpělo lehká zranění. Podle České televize jsou všichni ve stabilizovaném stavu. Vyšetřovatelé pracují s několika verzemi, přesnou příčinu budou znát možná až za několik týdnů. Policie žádá svědky páteční nehody o pomoc.

Linkový autobus dopravní společnosti Arriva se odpoledne srazil s osobním autem Škoda Superb a vyjel ze silnice, kde narazil do stromu. V autobuse zahynul řidič a jeden cestující. Třetí obětí nehody byla řidička superbu. „Pracujeme s několika verzemi, ale přesnou příčinu stanovíme v řádu dnů, spíš týdnů, protože se bude čekat na znalecké posudky. Vyzýváme svědky události, kteří by nám mohli napomoci objasnit průběh nehodového děje, aby se ozvali na linku 158,“ uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Nehoda se stala na okraji Prahy.
Nemocnice spustily traumaplán, chystaly se na větší počet zraněných.

Záchranáři rozvezli zraněné do traumacenter pražských nemocnic. Pět lidí bylo podle informací záchranné služby ve velmi vážném stavu, deset mělo středně těžká zranění a třicet se zranilo lehce. Mezi zraněnými byly i děti. Dva pacienty, z toho jedno dítě, museli lékaři uvést do umělého spánku a na umělou plicní ventilaci.

Motolská nemocnice přijala podle České televize 14 zraněných, z toho polovinu dětí. Čtyři děti a jeden dospělý jsou těžce zranění, nikdo ale podle ČT není v ohrožení života. Ústřední vojenská nemocnice přijala podle televize pět pacientů, z toho jsou tři těžce zranění. Další lidé skončili ve Všeobecné fakultní nemocnici, v Nemocnici Na Bulovce, Thomayerově nemocnici a v nemocnici na Vinohradech.

‚Autobus řídil spolehlivý řidič,‘ uvedl ředitel Arrivy

Generální ředitel Arrivy Daniel Adamka uvedl, že za volantem linkového autobusu 316 seděl čtyřicetiletý spolehlivý řidič. „Detaily, co přesně se stalo, bohužel neznáme, dosud jsme se ani nedostali k místu nehody, všechny přístupové cesty uzavřeli policisté. Vím, že účastníkem nehody byl bílý superb a náš autobus, který následně narazil do stromu u silnice,“ uvedl večer Adamka. „Je mi to nesmírně líto a rád bych vyjádřil upřímnou soustrast všem pozůstalým. Myslím na zraněné a jejich blízké, věřím, že jejich zdravotní stav se co nejdříve zlepší a že budou v pořádku,“ dodal.

Policisté večer na místě zajišťovali stopy, vrtulník s termovizí propátrával okolí a hledal případné další zraněné. Nikoho dalšího už nenašel. Příčina by podle Schindlové měla být známa v řádech dnů, možná i týdnů. Je totiž možné, že se bude čekat na závěry znaleckých posudků.

Nehoda se stala kolem 16:00 na silnici číslo 240. Provoz na silnici byl podle Schindlové obnoven po 23:00. Jde o rovný úsek mezi Horoměřicemi a serpentinami, kterými se sjíždí do Prahy. Příměstský autobus má v průměru kapacitu zhruba 80 míst k sezení i stání.

ČTK