2. května 2019 13:51, aktualizováno 3. 5 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Pražském okruhu shořel vězeňský autobus, srazil se s tahačem naloženým tanky. Jeden člověk zemřel

Nákladní auto převáželo dva kusy těžké vojenské techniky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákladní auto převáželo dva kusy těžké vojenské techniky. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Na Pražském okruhu u sjezdu na Řeporyje na 19. kilometru došlo ve čtvrtek k vážné dopravní nehodě, při níž zemřel příslušník vězeňské služby. Na místě vypukl požár vězeňského autobusu a nákladního auta, které převáželo historické tanky. Oheň se již podařilo uhasit. Úplné obnovení provozu oznámilo Ředitelství silnic a dálnic v pátek po půlnoci.

Dalších čtrnáct lidí bylo při srážce autobusu Vězeňské služby ČR (VS) a nákladního auta zraněno. Jedna žena byla zraněna těžce, jeden muž středně těžce a ostatní lehce. Vozy začaly hořet. Záchranáři vyhlásili traumaplán, který využívají při krizových událostech s více zraněnými. Na místo povolali vrtulník a speciální vůz Atego. Řekli to mluvčí policie, hasičů a záchranářů.

Nehoda se stala kolem 13:00 u sjezdu na Řeporyje ve směru na letiště. V havarovaném autobusu cestovalo devět odsouzených a deset příslušníků VS, sdělila mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová. S autobusem se srazil tahač, který vezl dva americké historické tanky do Plzně na Slavnosti svobody.  

„Nákladní automobil jel do Plzně, kde začínají Slavnosti svobody,“ uvedl pro sever Lidovky.cz Josef Němec, jednatel firmy Koloc, které nákladní autobil patřil. „ Nemám žádné zprávy o zdravotním stavu řidiče,“ řekl Němec s tím, že právě jede na místo nehody.

Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu a požár dostali brzo pod kontrolu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka na Twitteru. Podle fotografií z místa autobus úplně shořel.

Při srážce zahynul jeden příslušník vězeňské služby a zraněni byli podle Kučerové další dva dozorci a několik vězňů. Všechny nezraněné vězně přepravil náhradní autobus do věznice.

Nehoda vězeňského autobusu a nákladního auta na Pražském okruhu.
Nehoda vězeňského autobusu a nákladního auta na Pražském okruhu.
02.května 2019 v 13:18, příspěvek archivován: 02.května 2019 v 15:40

VIDEO: U po??ru autobusu na Pra?sk?m okruhu v oblasti ?eporyj zasahuj? dv? jednotky hasi??. https://t.co/AtnJnzm0eO

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

U požáru autobusu na Pražském okruhu v oblasti Řeporyj zasahují dvě jednotky hasičů. https://t.co/AtnJnzm0eO

Nákladní auto převáželo dva kusy těžké vojenské techniky.  „Tanky patří našemu muzeu,“ řekl pro server Lidovky.cz Jaroslav Janoušek, majitel Muzea obrněné techniky Smržovka. 

M3 Stuart

  • americký lehký tank
  • byl používaný během 2. světové války americkou, britskou a dalšími spojeneckými armádami

V přední části návěsu (dále na fotografii) stojí stíhač tanků M36 Jackson, prokázala to analýza exponátů z Muzea obrněné techniky Smržovka. Druhý stroj je americký lehký tank M3 Stuart.

V přední části návěsu stojí zřejmě stíhač tanků M36 Jackson a druhý stroj je...

V přední části návěsu stojí zřejmě stíhač tanků M36 Jackson a druhý stroj je americký lehký tank M3 Stuart.

Záchranáři na místo povolali speciální vůz Atego, který slouží k řešení krizových situací a je standardně nasazován k velkým požárům. Nejvážněji zraněná žena byla podle mluvčí záchranářů Jany Poštové letecky přepravena do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a středně těžce zraněný muž a dalších 12 lehce zraněných do dalších nemocnic. Traumaplán záchranáři ukončili před 14:30.

Policisté kvůli nehodě odklonili dopravu v obou směrech, tvořily se dlouhé kolony. Před 15:00 byl obnoven provoz na okruhu ve směru od D5, ale směr na letiště zůstal dál uzavřen. Úplné obnovení provozu oznámilo Ředitelství silnic a dálnic v pátek po půlnoci. Na místě se po nehodě v obou směrech vytvořily několikakilometrové kolony. Situaci navíc komplikovalo dlouhodobé omezení provozu, které je v úseku kvůli opravám silnice. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan před 23:00 řekl, že torzo autobusu, jeden z tanků a tahač už byly odvezeny, zbývalo ještě naložit druhý tank a podvalník. 

02.května 2019 v 15:21, příspěvek archivován: 02.května 2019 v 15:59

Policie až do odvolání zajišťuje odklon nákladních vozidel z D1 na Jižní spojku a dále na D8.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!