Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při počítání peněz je oloupili. Každý teď musí poště zaplatit dva miliony

Okradení pošťáci musí zaplatit dva miliony korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okradení pošťáci musí zaplatit dva miliony korun. | foto: ČTK

PRAHA Dva bývalí pokladní České pošty, které v roce 1997 oloupili neznámí pachatelé o 28,5 milionu korun, musí svému někdejšímu zaměstnavateli zaplatit každý přes dva miliony korun. Soud sice oběma uložil povinnost uhradit pouze milion, zbytek ale činí desetiprocentní úroky od roku 2000.

Rozhodl o tom pravomocně odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil loňský verdikt Obvodního soudu pro Prahu 6. Spor, který se táhne přes 13 let, však zřejmě nekončí, oba advokáti podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pošta se po Heleně Baudyšové a Karlu Molodčenkovi domáhala náhrady škody za to, že podle ní porušili bezpečnostní předpisy. Bývalí pokladní pošty totiž byli 31. října 1997 u toho, když tři maskovaní a ozbrojení lupiči ukradli rekordní částku 28,5 milionu korun. Lupiče, kteří do pokladní místnosti pošty vnikli otevřeným oknem, se potrestat nepodařilo. Před soudem sice stanula trojice mladíků, vina jim ale nebyla prokázána.

Pošta poté propustila pokladní z práce za to, že hrubě porušili bezpečnostní předpisy. Peníze prý přepočítávali u otevřeného okna, měli odemčený trezor a alarm neměli předpisově zavěšený na krku, ale uložený v zásuvce stolu. Propuštění zaměstnanci se výpovědi bránili soudní cestou.

ČTĚTE TAKÉ

Soudy ale rozhodly, že výpověď je platná. "Za situace, kdy v době, kdy došlo k vloupání do provozovny, byli na poště přítomni pouze oni, tak za vzniklou škodu odpovídají pouze oni," uvedl předseda tříčlenného senátu René Fischer. Podle něho si Molodčenko a Baudyšová počínali lehkomyslně a závažným způsobem porušili své povinnosti, když otevřeli okno při přepočítávání peněz. "Jako hmotně odpovědní zaměstnanci porušili své povinnosti a za vzniklou škodu odpovídají," podotkl soudce.

"Strašný, strašný. A čekala jsem to, že pošta musí vždycky vyhrát," řekla bezprostředně po vyhlášení verdiktu Baudyšová, která je již v důchodu.

"Chtějí ze mě udělat bezdomovce," říká bývalá pokladní

"Nemám to kde vzít, vždyť mám důchod 12 tisíc korun. Chtějí ze mě udělat bezdomovce," dodala viditelně zdecimovaná žena. Její advokát Václav Veselý řekl, že hodlá k Nevyššímu soudu podat nejen dovolání, ale také žádost o odložení povinnosti zaplatit.

Namítat chce zejména to, že soudy některé důkazy hodnotily špatně nebo to, že soud využil jako důkaz výpověď svědka, který byl odsouzen za křivou výpověď proti Molodčenkovi a Baudyšové. Na mysli tím měl zřejmě bývalého vedoucího poštovní pobočky Vítězslava Kovaříka, který u soudu lhal, když řekl, že poštovní řád obsahoval zákaz otevírání oken a že sám otevírání oken výslovně zakázal.

"Čtrnáct let ten soud řeší dvě nebo tři otázky, na které kdyby studující třetího ročníku kterékoli právnické fakulty odpověděl tak, jak na ně odpověděl soud, tak by si tu zkoušku šel zopakovat," řekl advokát Molodčenka Vladimír Boleslav.

Pošta původně požadovala po svých někdejších zaměstnancích přes 25 milionů korun. Obvodní soud ale napoprvé bývalým pokladním uložil povinnost zaplatit po milionu korun, zbytek žaloby zamítl. Městský soud v Praze následně rozhodnutí zrušil, ale pouze v části týkající se povinnosti zaplatit. Zbylá část tak nabyla právní moci.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...