130 let

Při pohovoru se vás nesmí zbytečně ptát

Česko

Pokud se odhodláte změnit práci, případně žádnou nemáte a jdete zkusit své štěstí na pohovor, mějte na paměti, že se vás budoucí zaměstnavatel nemůže ptát na všechno, co se mu zlíbí.

Kristiny Stiefelové, jednatelky personální společnosti Axial, jsme se zeptali, kde jsou mantinely pohovorů.

* LN Na jaké otázky by při pohovoru neměla v žádném případě přijít řeč?

Nepřípustné jsou dotazy, které by směřovaly k diskriminaci zaměstnance. Mezi základní zásady zákoníku práce patří, že zaměstnavatel musí zajistit rovné zacházení se zaměstnanci a dodržovat zákaz jakékoli diskriminace zaměstnanců i osob o zaměstnání se ucházejících. Proto může zaměstnavatel při pohovoru klást jen takové otázky, které bezprostředně souvisí s pracovním místem, na které se zájemce o práci hlásí. Nepřípustné jsou osobní dotazy, které s daným pracovním místem nesouvisí. Například dotaz na tak citlivou věc, jako je těhotenství, můžete vznést, pokud se hlásí žena do prostředí, které by pro takovou osobu nebylo vhodné, ale nikoli pokud se hlásí na pozici, kterou lze vykonávat i v jiném stavu. Totéž platí o věku, rodinném stavu a podobně.

* LN Na co si dávat obzvlášť pozor, existuje otázka, na kterou se zaměstnavatelé neodnaučili ptát?

Zaměstnavatelé jsou daleko opatrnější než před pár lety, dnes si málokdo dovolí porušit zákaz diskriminace při pohovoru otevřeně. Skrytá diskriminace je ale bohužel stále patrná. Jsou případy, kdy s nějakým typem zaměstnance udělal zaměstnavatel špatnou zkušenost, a pak se dá jeho postoj pochopit, jindy je naopak zcela nepřijatelný. Nejpalčivější je určitě otázka věku, případně počtu dětí u žen.

* LN Lze se nějak bránit? Například v případě, že nás budou diskriminovat kvůli tomu, že plánujeme do budoucna dítě.

Bránit se lze u příslušného úřadu práce. Zaměstnavatel by mohl při prokázání diskriminace dostat pokutu, ale osobně si nemyslím, že by taková stížnost vedla ke spokojenému nástupu do zaměstnání. Kultura firem se však v tomto ohledu opravdu zlepšuje.

* LN Jak by měl správně pohovor s uchazečem o pracovní místo probíhat? Existuje nějaký zákon, který tuto oblast detailně ošetřuje?

Zákon pouze upravuje, jaké dotazy jsou nepřípustné. Struktura pohovoru má nepsaná pravidla a každý personalista ví, jakým způsobem má být pohovor veden. Užitečné rady, jak vést pohovor, lze rovněž najít na internetu. Pokud bych měla stručně shrnout několik základních pravidel, tak jsou to tato: - představit společnost a danou pozici - zjistit od kandidáta jeho předpoklady pro výkon dané pozice ( vzdělání, praxe, motivace) - poskytnout informaci o dalším postupu výběrového řízení.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás