30. července 2015 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při požáru v Praze zemřela sopranistka Dvořáková, držitelka ceny Thálie

Ludmila Dvořáková na předávání cen Thálie v roce 2002. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludmila Dvořáková na předávání cen Thálie v roce 2002. | foto: Archiv MAFRA

PRAHA Při čtvrtečním požáru rodinného domu v pražské ulici Na Ořechovce ve Střešovicích zemřela sopranistka Ludmila Dvořáková, držitelka ceny Thálie a Ceny Antonína Dvořáka. Požár má i druhou oběť. Tou je sestra Dvořákové.

Hořelo v domě, kde sestry bydlí. Podle záchranářů se ženy ve věku 87 a 92 let nadýchaly kouře. Hořet začalo okolo 06:15. Oheň zasáhl dva pokoje dvoupodlažního domu. Celý objekt byl silně zakouřený. „Když na místo přijeli záchranáři, byly ženy už v bezvědomí. Lékaři jim bohužel nedokázali pomoci,“ řekla mluvčí pražských záchranářů Klára Fikejzová. 

Hasiči požár dostali před 08:00 pod kontrolu, informovala jejich mluvčí Pavlína Adamcová. Příčina vzniku požáru zatím není známá, stejně jako výše škody. „Kriminalisté na mísě zajišťují stopy. Případ vyšetřují jako usmrcení z nedbalosti,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Na místo byl povolán také Technický ústav požární ochrany na odebrání vzorků z místa požáru.

Tragický požár v Praze na Ořechovce, při kterém zemřela sopranistka Ludmila...

Dvořáková působila i v Metropolitní opeře

Sopranistka Ludmila Dvořáková se narodila 11. července 1923 v Kolíně. Studovala zpěv na pražské konzervatoři a v roce 1949 nastoupila do angažmá v Ostravě. Od roku 1954 byla pět let sólistkou opery Národního divadla v Praze, pak odešla do Slovenského národního divadla v Bratislavě. 

Už v roce 1960 jí ale nabídla angažmá západoberlínská Státní opera a ač to za tehdejšího režimu nebylo obvyklé, získala souhlas úřadů a od té doby působila takřka výhradně v zahraničí, mimo jiné v Mnichově (1964-1974), New Yorku (1966-1968) a Londýně (1966-1972).

Dvořáková vynikla i v Metropolitní opeře v New Yorku, kde stanula po Emě Destinnové, Marii Jeritze a Jarmile Novotné jako první česká pěvkyně nové doby. Pozvání do Metropolitní opery v New Yorku ji umožnilo vystupovat jak v historické, tak v nové budově. Pěvkyně, jejíž specialitou byly Wagnerovy a Straussovy opery, dostala Thálii za celoživotní dílo (2002) i Cenu Antonína Dvořáka za celoživotní mistrovství a přínos v popularizaci české hudby (2012). 

Podle záchranářů se ženy ve věku 87 a 92 let nadýchaly kouře.
Hasiči dostali požár před 08:00 pod kontrolu.

V roce 2003 vyšel na CD její recitál pořízený ze vzácných studiových nahrávek pro Supraphon a Československý rozhlas. Orchestr Národního divadla v Praze na nahrávkách řídil manžel pěvkyně Rudolf Vašata.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY - SMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz