10. dubna 2019 9:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Při domovní prohlídce u Rafaje našla policie dva miliony v hotovosti, část schovanou za oblečením, píše deník

Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj. | foto: ČTK

Praha Dva miliony našli při domovní prohlídce u předsedy antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petra Rafaje policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Domovní prohlídka se podle informací Práva uskutečnila v březnu, peníze zhruba ve výši Rafajova ročního platu našli policisté v hotovosti. Původ peněz nedokázal Rafaj dostatečně doložit.

Policie i státní zastupitelství odmítají případ komentovat. Informace podle Práva pochází ze zdroje mimo tyto instituce, vše potvrdily i další dva nezávislé zdroje.

Původ peněz při domovní prohlídce, která se uskutečnila 7. března, Rafaj řádně nedoložil. Policisté mu je tak zabavili. Peníze prý nebyly nalezeny na jednom místě, ale nacházely se v několika obálkách, přičemž některé byly schované za oblečením. Policisté zároveň chtějí přezkoumat stopy na obálkách.

Podle dosavadních informací policie zasahovala a zabavovala dokumenty v brněnském sídle ÚOHS. Podle protokolu k prohlídce přitom policisté našli dalších 200 tisíc u Rafaje v kanceláři. Kromě peněz mu stovky listů dokumentů, paměťová média a na několik hodin i mobilní telefon. Rafaj je podle příkazu k domovní prohlídce podezřelý z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s rozhodováním jeho úřadu.

Rafaj podal prostřednictvím svého advokáta proti postupu policistů a státního zástupce stížnost, průběh totiž považuje za nestandardní. Policie podle advokáta zabavila i listiny mimo rozsah povolený soudem. Rafaj už také požádal o vrácení peněz zabavených u něj doma.

Policie 7. března zasahovala na ÚOHS a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. S oběma se zároveň scházel i Jaroslav Faltýnek. Na schůzce s Feixem se podle policejních důkazů dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch. Rafaj potvrdil, že s Faltýnkem o mýtu mluvili. Od Faltýnka chtěl vědět, co má úřad dělat, aby byl výsledek soutěže spravedlivý

Lidovky.cz