Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při výcviku nočních seskoků zemřel voják, neotevřel se mu padák

Česko

  7:38aktualizováno  13:18
CHRUDIM - Při výcviku nočních seskoků ve středu večer zahynul v Chrudimi vojenský parašutista. Vojákovi se po výskoku neotevřel hlavní padák. Dnes o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Podobná nehoda se u Chrudimi přihodila před rokem foto: ČTK

Náčelník generálního štábu podle ní s okamžitou platností pozastavil až do vyšetření události seskoky na typu padáku, který měl chrudimský voják.

Událost se podle velitele 43. výsadkového motorizovaného praporu Zdeňka Koláře stala při běžném nočním výcviku na typech padáků zavedených v armádě již několik desítek let. Vojáci skákali z vrtulníku z výšky asi 300 metrů.

Mrtvý voják použil podle Růžičkové padák OVP 80. Podle mluvčí byla šestadvacetiletému vojákovi na místě okamžitě poskytnuta lékařská pomoc.

"U vojáka byl do 15 vteřin lékař, který zahájil resuscitaci," řekl Kolář novinářům v chrudimských kasárnách. Následně byl vrtulníkem, ze kterého vojáci skákali, transportován do nemocnice v Hradci Králové. Tam však svým zraněním podlehl.

"Na místo události byla vyslána komise náčelníka generálního štábu a velitele společných sil. Rodina vojáka již byla informována," uvedla Růžičková. Případ šetří i policie.

Vlajky na půl žerdi

Mrtvý voják byl u armády čtyři roky, poslední dva roky sloužil u chrudimského praporu. Středeční seskok byl jeho dvanáctým. Podle Koláře vojáci absolvují přibližně jeden seskok měsíčně. Padáky si podle něj balí sami pod dohledem instruktora. Středečního výcviku se účastnilo a zajišťovalo jej asi 350 lidí.

Tragédie podle Koláře zasáhla celý útvar. Státní vlajka a vlajka útvaru dnes vlály v chrudimským kasárnách na půl žerdi. Při odškodnění pozůstalých vojáka bude armáda postupovat podle zavedených standardů, uvedla Růžičková.

Není to poprvé, co mají vojáci problémy s padáky. Podobný případ se stal loni v lednu. Tehdy při hromadném seskoku padákem zahynul u Chrudimi vojenský parašutista.

"Vyšetřování ještě není skončeno, vyšetřovatel si vyžádal další posudky. Výsledek sdělí pravděpodobně koncem února," řekla policejní mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!