Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Při vyšetřování Čunkovy kauzy byl porušen zákon

Česko

Dovětek za údajným uplácením Jiřího Čunka učinil včera Nejvyšší soud v Brně.

Přestože však konstatoval, že při vyšetřování byl porušen zákon, nic se nezmění.

Čunkovo stíhání bylo totiž mezitím zastaveno.

BRNO, PRAHA Vyšetřování Jiřího Čunka kvůli údajné korupci sice skončilo na podzim 2007, ale ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová nezapomněla. Po svém nástupu do funkce se letos v srpnu obrátila se stížností na Nejvyšší soud v Brně a požadovala přezkoumání postupu. Domnívala se, že při něm mohl být porušen zákon, a to jak ve prospěch, tak v neprospěch lidoveckého expředsedy.

A Nejvyšší soud jí včera dal za pravdu. Konstatoval, že případ byl řešen nezákonně. V únoru 2007, kdy trestní stíhání Jiřího Čunka začalo, v kauze scházel řádný dozorový státní zástupce.

Verdikt má ale pouze akademický charakter. Tím, že Čunkovo stíhání bylo již zastaveno, se kauza uzavřela. „To je ta nejpříznivější varianta. Rozhodnutí proto především upozorňuje státní zástupce na to, jak mají v podobných případech postupovat,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Sám Čunek považuje rozhodnutí za absolutní tečku za svým případem. Půlmilionový úplatek za pomoc při privatizaci městských bytů si měl Čunek vzít ještě jako vsetínský starosta od šéfa firmy H&B Real Petra Hurty. Vzniklo však podezření, že mezi místním státním zastupitelstvím a Čunkem panují přátelské vztahy, a proto Krajské státní zastupitelství v Ostravě spis Vsetínu kvůli možné podjatosti odebralo a předalo do Přerova. „Kauzu tam měli dozorovat, pouze než padne obvinění, což ale žalobci nedodrželi,“ upřesnil Knötig.

V okamžiku, kdy byl totiž Čunek obviněn z přijímání úplatku, podal si proti tomu stížnost. A přestože už o věci nemělo rozhodovat, přerovské zastupitelství ji odmítlo. Mělo přitom věc vrátit do Vsetína. Podle Čunkova advokáta Radka Závodného stála za uměle vytvořenou kauzou „severomoravská justiční mafie“, která chtěla politika zničit.

Čunek nevylučuje právní kroky Krok poškodil jak Čunka, tak Hurtu. Vazby mezi Čunkem a vsetínským zastupitelstvím se navíc nepotvrdily. Včerejší verdikt vítá i Nejvyšší státní zastupitelství. „Důvody spočívající v nezákonném postupu severní Moravy byly jedním z vážných důvodů rozhodnutí o odnětí a přikázání věci jinam,“ řekla jeho mluvčí Renata Malinová. Čunkova kauza totiž skončila až v Jihlavě, kde státní zástupce Arif Salichov rozhodl o zastavení stíhání. Zda toto rozhodnutí bylo oprávněné, to však Nejvyšší soud včera neřešil.

Čunek včera nevyloučil právní kroky vůči přerovskému a ostravskému zastupitelství. „Ale to, aby nepracovali v justici lidé, kteří porušují zákon ve prospěch někoho, to znamená na základě jakékoliv korupce pracují na objednávku, tak na tom pracovat budu určitě,“ ujistil. Slíbil zveřejnit na internetu všechny spisy k podle jeho názoru vykonstruované kauze, jejíž počátky spadají do roku 2006.

Autor: