Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanova návštěva Moravy? Pro zelené aktivisty by prý vytvořil rezervaci bez kanalizace

Na Krajském úřadě prezidenta s manželkou přivítal hejtman Bohumil Šimek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Krajském úřadě prezidenta s manželkou přivítal hejtman Bohumil Šimek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Prezident Miloš Zeman v pondělí zahájil návštěvu Jihomoravského kraje, kde se setká se zastupiteli, zástupci měst a obcí, policie a hasičů. Na přivítání chyběli někteří zastupitelé z KDU-ČSL a z TOP 09 s Žít Brno, kteří nesouhlasí se Zemanovým vystupováním. Zastupitelům Zeman řekl, že by pro zelené aktivisty vytvořil rezervaci bez elektřiny a kanalizace.

Odpověděl to v Brně v reakci na dotaz zastupitele Lubomíra Španěla (SPD-SPO). Španěl se ptal, zda by prezident aktivistům blokujícím stavbu komunikací sebral řidičský průkaz. Zeman bude na návštěvě jižní Moravy tři dny.

Prezident návštěvu zahájil právě na krajském úřadu, kde se setkal se zastupiteli. Po projevu hejtmana Bohumila Šimka (ANO) a Zemana byl prostor pro dotazy zastupitelů. Po několika dotazech se přihlásil Španěl, jestli by Zeman aktivistům sebral řidičák.

Na Krajském úřadě prezidenta s manželkou přivítal hejtman Bohumil Šimek.
Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou dorazil před Krajský úřad.

Prezident uvedl, že sebrání řidičáků je mírnější varianta, ale navrhoval by krutější v podobě vytvoření rezervace pro tyto zelené aktivisty. „Rezervaci by tvořila divočina bez elektřiny, kanalizace a vodovodu. Kdyby si chtěli zatopit, museli by pokácet strom. A my bychom pořádali do této rezervace exkurze, abychom zjistili, jak se chovají lidé, kteří dokázali právě zde v Brně otravovat život všem ostatním normálním lidem,“ uvedl Zeman.

Podle něj se zelení aktivisté vyznačují i tím, že požadují výpalné. „Čili je to ‚pokud nedostaneme sponzorský dar, podáme na vás žalobu‘. Důkazem jsou Děti země v čele s panem Patrikem (předseda Miroslav Patrik). Podali 26 žalob na dostavbu dálnice D8 v Ústeckém kraji. Výstavba úseku 15 kilometrů proto trvala asi 20 let,“ řekl Zeman.

Někteří zastupitelé chyběli

Na setkání chyběli koaliční zástupci TOP 09 s Žít Brno, opoziční Zelení a lidovci s výjimkou bývalého hejtmana Stanislava Juránka. Zastupitelé odůvodnili absenci tím, že nesouhlasí se Zemanovým chováním. Prezidenta poprvé na úřadě přivítal v roli hejtmana Bohumil Šimek (ANO). Zeman stráví na jižní Moravě tři dny.

TOP 09 s Žít Brno a později i lidovci a Zelení informovali už s předstihem o tom, že na setkání se Zemanem nepůjdou. Podle nich by měl spíš řešit vládní krizi a nedělat si kampaň před volbami, ale také nesouhlasí s jeho vystupováním. Uvedli například nerespektování ústavy, sprostá slova v médiích, kauzu Ferdinanda Peroutky nebo dětské porno v jeho počítači.

,Zeman škodí Moravě’, protestovali lidé

Před Krajským úřadem čekalo na Zemana několik protestujících lidí. Někteří měli vlajky Severoatlantické aliance a Moravy, další se vybavili plakáty ironizujícími vztah Zemana k Číně. Prezident jim při vstupu do budovy zamával. V Brně je od neděle, v ponělí začíná oficiální program, odjíždí ve středu.

„Zeman škodí Moravě,“ skandoval před krajským úřadem předseda strany Moravané Ondřej Hýsek. Zeman podle něj patří k politikům, kteří prosazovali současné krajské uspořádání. Moravané kraje kritizují, volají po obnově zemské samosprávy.

Další protestující si vzal vlajku Severoatlantické aliance. Zeman podle něj zpochybňuje české bezpečnostní vazby, když se obrací k Rusku a Číně. „Zeman je notorik,“ zaznělo také z hloučku protestujících při prezidentově příjezdu.

Policie ulici před krajským úřadem uzavřela, lidé se tedy nemohli dostat příliš blízko k prezidentovi. Protestující stáli asi 20 metrů od vstupu do budovy, další hrstka zvědavců pozorovala jeho příjezd z protější strany ulice.

Zeman bude debatovat s občany

Prezident v pondělí zavítá ještě do Ivančic, v úterý ho čeká cesta na Hodonínsko a návštěvu zakončí ve středu v Brně a Kuřimi. Při návštěvě se uskuteční několik debat s občany.

V úterý má prezident v plánu návštěvu společnosti Jihomoravská armaturka v Hodoníně a poté zamíří do Kozojídek, vesnice roku Jihomoravského kraje 2016. Bude tam debatovat s lidmi stejně jako posléze ve Veselí nad Moravou. Poslední den svého pobytu Zeman zahájí veletrhy IDET na brněnském výstavišti, navštíví společnost ABB a setká se v Kuřimi s představiteli i obyvateli města.

Zeman zavítal na jižní Moravu jako prezident počtvrté. Naposledy to bylo ještě za minulého vedení v roce 2016. Tehdy byl hejtmanem sociální demokrat Michal Hašek, kterého prezident nazýval svým přítelem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!