27. května 2017 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V tieni nenávisti. Vítěz soutěže pamětníků na válku i komunismus

Prezentace na finálovém večeru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezentace na finálovém večeru. | foto: Post Bellum

PRAHA Československá historie je plná osobností, jejichž osudy zůstaly veřejnosti utajeny. To se dlouhodobě snaží změnit nezisková společnost Post Bellum, která uspořádala již čtvrtý ročník soutěže Příběhy 20. století, v níž soutěží amatérští dokumentaristé ve třech kategoriích. Projekt má podnítit zájem Čechů a Slováků o historii a události, kterými si prošli lidé z jejich okolí.

Vítězkami kategorie pro nejmladší žákovské účastníky se staly Sophia Papayová a Simona Staňová ze Slovenska. Soutěžním příspěvkem dívek byl rozhovor nazvaný v tieni nenávisti, v němž dívky zpovídaly Eriku Papayovou. Pamětnice popisovala své zážitky z ostřelování Bratislavy v červnu 1944, a také okupaci rumunských vojsk, při které byla nucena vystupovat jako chlapec.

Příspěvek s názvem S čistým svědomím ve špatném světě vynesl její autorce Ester Hadašové první místo v kategorii mezi 16 a 18 lety. Hadašová vyzpovídala režisérku Angeliku Hanauerovou, která za komunismu působila v undergroundové umělecké sféře. Signatářka Charty 77 se pak musela naučit žít pod permanentním dohledem StB, jež kvůli ní zastrašovala i lidi z jejího okolí.

Eliška Raiterová, společně s Tomášem Raiterem, obsadila první příčku v...
Vítězové si odnesli finanční i jiné hodnotné odměny.

Do poslední soutěžní kategorie spadaly projekty dospělých autorů, z nichž komisi nejvíce zaujalo vyprávění Sedm životů Zděnka Polanského. Pojednávalo o odbojovém aktivistovi, jehož příběh popsala jedna z jeho dcer Eva, kterou zpovídali Tomáš a Eliška Raiterovi. Dvojice byla za svůj dokument oceněna finanční odměnou ve výši 50 000 korun.

Nezisková organizace Post Bellum byla založena novináři a historiky, kteří pochopili, že pamětníci mají mnoho neuveřejněných informací a příběhů, které by měla společnost znát. Podle průzkumu společnosti NMS si sice přes 85 procent lidí myslí, že je důležité znát své kořeny, ale méně než polovina z nich pak po historických informacích a souvislostech pátrá. Příběhy 20. století jsou již deset let pořadem vysílaným Českým rozhlasem a od roku 2013 stejnojmenná soutěž pomáhá osvětlit již známé, nebo zcela zapomenuté události z dob druhé světové války a komunismu prostřednictvím rozhovorů s veterány, přeživšími holocaustu nebo odbojáři.

Lenka Hrůzová

Najdete na Lidovky.cz