Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V životě jsem živý spis v ruce neměl, řekl Babiš sněmovní komisi. Vypovídal i Přibil

Česko

  13:56aktualizováno  15:53
PRAHA - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš popřel, že by měl někdy k dispozici takzvaný živý policejní spis. Novinářům po úterním slyšení před sněmovní komisí k únikům údajů z vyšetřovacích spisů řekl, že kvůli nahrávkám s někdejším novinářem Markem Přibilem podal trestní oznámení. Věcí se tedy zabývá policie. Podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) Babiš před komisí pouze prezentoval své politické postoje a opakoval fráze.

Babiš před sněmovní komisí pouze prezentoval své politické postoje a zopakoval fráze, uvedl předseda Plíšek. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Babiše i novináře Přibila čeká kvůli nahrávkám výpověď před sněmovní komisí

„Pro mě je to pokračování politického boje,“ zopakoval Babiš na adresu komise, jež vznikla na základě podnětu poslanců ČSSD a TOP 09. Podle Babiše jde o doklad spojenectví těchto stran a cílem je vyvolávat ve veřejnosti záporné pocity o něm.

Bývalý ministr financí uvedl, že trestní oznámení podal začátkem května, byl i u výslechu. „Mám důvodné podezření, že jsem již delší dobu sledován a odposloucháván,“ prohlásil Babiš. Oznámení pro podezření z porušení cizích práv míří na neznámého pachatele.

Babiš strávil před členy komise necelou půlhodinu. „Já jsem v životě žádný živý spis v ruce neměl, nikdy jsem do žádného spisu nenahlížel, takže to bylo rychlé,“ komentoval jednání komise Babiš. Tvrdí, že odpovídal na každou otázku.

Plíšek očekával, že Babiš bude v souvislosti s neveřejností jednání komise věcný. „Ale ukázalo se, že chtěl pouze odprezentovat své politické postoje. Odmítl se s námi bavit o tom, že by komunikoval s redaktorem Přibilem. A o obsahu těchto schůzek nám neřekl také vůbec nic,“ uvedl Plíšek.

Přibil: S Babišem jsme živé spisy neprobírali

Novinář Marek Přibil v úterý strávil na slyšení před sněmovní komisí k únikům údajů z vyšetřovacích spisů zhruba 2,5 hodiny. Při odchodu novinářům pouze zopakoval, že s předsedou hnutí ANO a bývalým ministrem financí Andrejem Babišem žádné takzvané živé policejní spisy neprobírali, a doufá v to, že to doložil. Dále jen uvedl, že nemá povinnost média informovat. Po Přibilovi před komisi předstoupil Babiš.

„Já netuším, proč mě pozvali, takže já se to rád dozvím,“ řekl novinářům při příchodu Babiš. „Je to jenom pokračování politického boje. Ta komise, myslím si, že je úplně zbytečná,“ tvrdí. Uvedl také, že se s Přibilem kvůli úternímu slyšení nesešel.

Z Přibilova slyšení podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) vyplynulo, že někteří novináři mají nadstandardní vztahy s určitými vyšetřovateli nebo v soustavě státního zastupitelství. Přibil podle něho odkazoval na kontakty s konkrétními policisty. Podle Plíška také uvedl, že na první schůzku s Babišem ho poslal manažer mediální skupiny MAFRA František Nachtigall a další se uskutečnily z Přibilovy iniciativy. Nachtigall bude nově mezi lidmi, které chce komise pozvat.

Z nahrávky zveřejněné začátkem května na anonymním twitterovém účtu Julius Šuman vyplývá, že Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle novináře pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. Přibil uvádí, že údaje by poškodily ČSSD a ODS, a Babiš se s ním domlouvá na nejvhodnějším termínu zveřejnění.

Babiš i Přibil se proti takové interpretaci zvukového záznamu ihned ohradili. Babiš v reakci uvedl, že se stal obětí cílené provokace. Přibil mluvil o dezinformaci dané vytržením nahrávek z kontextu a jejich sestříháním.

Před komisi půjde i Sobotka

Sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů pozve i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), a to kvůli nakládání se spisem v případu těžební společnosti OKD. Novinářům to po skončení úterní schůze komise řekl její předseda Martin Plíšek (TOP 09). Mezi nově pozvanými bude také někdejší ředitel zaniklého protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta.

Komise také podle Plíška stanovila okruh kauz, pro které bude chtít zbavit svědky mlčenlivosti. Jde podle něho například o případ Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu, korupční kauzu v Olomouckém kraji Vidkun, o nahrávku mezi předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a novinářem Markem Přibilem, o dotační kauzu na ministerstvu školství a o případy kolem bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) a bývalé šéfky jeho kanceláře Jany Nagyové, nyní Nečasové.

Sobotku komise pozvala na návrh člena komise za ANO Radka Vondráčka. Vondráček poukázal už v pondělí na e-mail někdejšího šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla Sobotkovi, v němž údajně píše, že nahlížel do živého spisu v kauze OKD. „Jestli máme řešit úniky, řešme i úniky směrem k panu Sobotkovi a k panu Přikrylovi,“ řekl Vondráček. Mezi pozvanými bude rovněž Přikryl.

Prvotní okruh svědků komise stanovila už dřív. Patří k nim například někteří ministři a špičky policie a státního zastupitelství. Další schůze komise se uskuteční příští úterý. Koho budou členové vyslýchat, zatím není známo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!