Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příbuzní popálených z Vítkova dostali nádobí i záclony

Česko

  18:18
Rodina z Vítkova, jejíž členové se stali oběťmi žhářů, dnes převzala předměty darované v rámci humanitární sbírky. Zástupci občanského sdružení Vzájemné soužití, které sbírku pořádá, přivezli do Vítkova hlavně nádobí, záclony a ložní prádlo.

Popálená matka stále doufá, že její dcera přežije. foto: ČTK

Prarodiče popálené holčičky měli největší radost z nádobí. "Konečně se nebudeme muset dělit o dva talíře," řekla babička Vlasta Malá.

Podle Malé, která při požáru vyvázla bez zranění, přišla rodina prakticky o vše. "Ztratili jsme střechu nad hlavou, veškerý majetek, doklady. Proto jsme vděční za darované oblečení, nádobí. Lidem, kteří nám je poslali, srdečně děkujeme," řekla s tím, že jim v azylovém domě prozatím nic zásadního nechybí.

"Pomoc budeme hlavně potřebovat, až budeme mít nový byt nebo domek," dodal její manžel Václav Malý. Darované věci, které rodina nebude potřebovat, nechá městu pro další lidi v nouzi, řekl. "Hlavně ať se nic takového už nestane," dodal Malý.

Do humanitární pomoci se kromě Vzájemného soužití zapojily také další nevládní organizace, například ADRA či ostravská Charita sv. Alexandra. "V minulých dnech jsme rodině přivezli peřiny, polštáře a povlečení, dětem školní potřeby a oblečení. Jen u bot jsme se netrefili s velikostmi. Musíme přesně zjistit, co ještě rodina potřebuje, a tyto věci budeme nadále shromažďovat," řekl ředitel občanského sdružení Kumar Vishwanathan.

Podle něho volají občanskému sdružení lidé z celé republiky, kteří chtějí rodině pomoci i finančně. "Odkazujeme je na veřejnou sbírku, kterou ve středu vyhlásila vítkovská radnice," dodal Vishwanathan. Lidé mohou posílat peníze na účet číslo 43-4619960257/0100.

Po předání darů odjeli členové sdružení společně s Malou a jejími třemi vnučkami do ostravské fakultní nemocnice, kde dívky navštívily poprvé od požáru své rodiče, kteří při něm utrpěli zranění. "Na návštěvu se těšily celý den, už dopoledne se oblékly do nových šatů. Alespoň že ty děti mají radost," řekla před návštěvou Malá. Se svou nejmladší sestrou se však děvčátka v nemocnici nesetkala. Dvouletá holčička, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla, je stále v kritickém stavu, řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Autor:

Mohlo by vás zajímat