7. listopadu 2017 10:23, aktualizováno  15:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přibyli další uchazeči o Hrad. Poslal jsem podpisy občanů expres poštou, tvrdí kandidát Toman

Pražský hrad při pohledu z Malostranského náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad při pohledu z Malostranského náměstí. | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

PRAHA Na poslední chvíli se objevil další uchazeč o prezidentský úřad. Josef Toman tvrdí, že má k dispozici téměř 75 tisíc podpisů občanů, které poslal na ministerstvo vnitra poštou. Krátce před vypršením lhůty svou kandidaturu odevzdali i Roman Hladík a Libor Hrančík.

Čas na zaregistrování kandidatury mají zájemci o účast v prezidentském klání do 16:00. Ministerstvo vnitra poté vyhodnotí, zda jsou odevzdané podpisy pravé a zda splňují všechny zákonné náležitosti.

Ministerstvo vnitra bude po úterku ověřovat, zda kandidatury splňují všechny zákonné požadavky, ověřovat také bude pravost podpisů. Dosud se u úřadu zaregistrovalo 13 uchazečů, řekla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Více než 50 tisíc podpisů od občanů odevzdali prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček. 

Tajemný kandidát

Kdy budeme vědět jména?

 Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nesouhlasí s názorem ministerstva vnitra, že nemohou být jména kandidátů na prezidenta zveřejněna ještě před dokončením jejich registrací. Řekl to Tomáš Paták z ÚOOÚ.

Vnitro dosud odkazovalo na stanovisko ÚOOÚ z roku 2006. "Z tohoto stanoviska vyplývá, že volební orgán, který registruje kandidátní listiny, může poskytovat informaci o tom, které osoby ve volbách kandidují, i bez jejich předchozího souhlasu, až od okamžiku rozhodnutí o registraci kandidátní listiny," sdělila už dříve Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Předtím by s tím podle ní museli kandidáti souhlasit. Úřad proto plánuje jména kandidátů zveřejnit až 24. listopadu, kdy rozhodne o registraci nebo odmítnutí přihlášky.

Více než deset senátorských nebo 20 poslaneckých podpisů mají bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty), hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Poslaneckou nominaci ministerstvu vnitra oznámil i další kandidát, jeho jméno zatím není známo. Další čtyři zájemci podali jen registraci bez podpory občanských či politických podpisů.

v úterý se podle informací ČTK objednalo na vnitru k odevzdání kandidatury několik uchazečů. Zda všichni dorazí, není jisté. Zaregistrovat by se ale měl bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, který se rozhodl kandidovat na poslední chvíli.

Odpůrce rozdělení Československa

Voleb se chce zúčastnit i stratég Toman, který považuje veškerý vývoj v České republice od roku 1993 za nelegitimní. Rozdělení Československa podle něj bylo protiprávní, z čehož vyvozuje neplatnost všeho, co se od té doby odehrálo, včetně vstupu do Evropské unie a NATO nebo privatizace, exekucí a restitucí.

Toman sdělil, že má k dispozici 74 953 podpisů. „Poslal jsem to se všemi formalitami, celkem tři těžké krabice a dopis expres poštou,“ uvedl.

Okamura, Sládek či Chaloupka si to rozmysleli

V pondělí se naopak rozhodl voleb neúčastnit šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Do voleb nepůjde ani šéf republikánů Miroslav Sládek, bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka, zpěvačka Jana Hrušková či sociální pracovnice Jitka Albrechtová. Podnikatel Vladimír Boštík, který tvrdí, že má dostatek občanských podpisů, zatím nepotvrdil, zda kandidaturu zaregistruje.

Ministerstvo vnitra oznámí počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, dokdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.

Svou prezidentskou kandidaturu v úterý krátce před vypršením lhůty k registraci odevzdali na ministerstvu vnitra i Roman Hladík a Libor Hrančík. Oba to řekli ČTK. Čas na zaregistrování kandidatury mají zájemci o účast v prezidentském klání do 16:00. Ministerstvo vnitra poté vyhodnotí, zda jsou odevzdané podpisy pravé a zda splňují všechny náležitosti. Dosud kandidaturu podalo 16 lidí, část z nich ale zákonné požadavky nesplňuje.

Podporu sháněl od politických stran

Hladík kandidoval již v předchozích prezidentských volbách. Na ministerstvu v úterý podával pět archů z podpisy občanů. Pro případnou kandidaturu by potřeboval 50.000 podpisů. Další ze zájemců Hrančík ČTK řekl, že svou kandidaturu nemůže opřít o žádné podpisy. Podporu sháněl u politických stran, uvedl.

Od plánu usilovat o prezidentskou funkci v úterý upustil Ivan Smetana. Další z uchazečů Josef Toman tvrdí, že má k dispozici téměř 75.000 podpisů občanů. „Poslal jsem to se všemi formalitami, celkem tři těžké krabice a dopis expres poštou,“ uvedl na dotaz ČTK. Toman považuje veškerý vývoj v České republice od roku 1993 za nelegitimní. Rozdělení Československa podle něj bylo protiprávní, z čehož vyvozuje neplatnost všeho, co se od té doby odehrálo, včetně vstupu do Evropské unie a NATO nebo privatizace, exekucí a restitucí.

Zájem zapojit se do lednových prezidentských voleb projevilo v uplynulých měsících více než 20 uchazečů. Někteří z nich už od svého záměru odstoupili. Naposledy tak učinil Smetana, který byl jedním z 12 lidí, kteří si zaregistrovali u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran svůj volební účet. „S ohledem na výsledky parlamentních voleb a s ohledem na to, jak se vyvíjí volby prezidentské, rozhodl jsem se svou aktivní účast ve volbě prezidenta 2018 ukončit a nekandidovat,“ uvedl Smetana.

Ministerstvo vnitra bude po úterním dni ověřovat, zda kandidatury splňují všechny zákonné požadavky. Více než 50.000 podpisů od občanů odevzdali prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček. Více než deset senátorských nebo 20 poslaneckých podpisů mají bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty), hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Poslaneckou nominaci ministerstvu vnitra oznámil i další kandidát, jeho jméno zatím není známo. Jde o 73letého muže, který prezidentskou kandidaturu zaregistroval před časem a sehnal pod ní jen jeden podpis poslance. Další čtyři zájemci podali jen registraci bez podpory občanských či politických podpisů.

Chybí mu jeden podpis

V úterý by měl na ministerstvu zaregistrovat svou kandidaturu bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek, který se rozhodl kandidovat na poslední chvíli. O zajištění politických podpisů do poslední chvíle usiloval bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl, který v červnu uvedl, že má přislíbenu senátorskou podporu. V úterý ČTK sdělil, že má zajištěno devět podpisů, jeden mu tedy chybí.

Voleb se neúčastní šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Do voleb nepůjde ani šéf republikánů Miroslav Sládek, bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka, zpěvačka Jana Hrušková či sociální pracovnice Jitka Albrechtová. Podnikatel Vladimír Boštík, který tvrdí, že má dostatek občanských podpisů, zatím nepotvrdil, zda kandidaturu zaregistruje.

Kandidovat nebude ani bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, uvedl na twitteru. Chce se věnovat TOP 09, jejímž členem se stal nedávno a kterou by chtěl vést. V prezidentské volbě hodlá volit Drahoše. Má podle něj šanci sjednotit českou společnost a ve druhém kole prezidentské volby oslovit „celý nezemanovský tábor“ a Zemana porazit.

Ministerstvo vnitra v úterý oznámí počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, dokdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů. Úřad pro ochranu osobních údajů s takovým výkladem nesouhlasí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz