Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
15. listopadu 2019 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přibylo lidí spokojených s kvalitou porevolučního života, uvádí agentura STEM

Václavské náměstí během listopadových dní roku 1989. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václavské náměstí během listopadových dní roku 1989. | foto: Profimedia.cz

Praha S kvalitou života je 30 let po sametové revoluci spokojeno 72 procent obyvatel Česka. Je to o devět procentních bodů více než v roce 2009, kdy země slavila 20. výročí 17. listopadu 1989. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Hodnocení jednotlivých oblastí života se za deset let téměř nezměnilo. Jednoznačně kladně lidé dál vnímají možnosti a šance, které byly v minulém režimu omezené, jako nákupy, služby, kvalitní vzdělání nebo možnost otevřeně projevit názor, volit mezi několika stranami nebo zakládat spolky a sdružení. Naopak stále nepříznivě pohlíží více než tři pětiny veřejnosti na morálku ve společnosti, rozdíly v příjmech a majetku lidí nebo mezilidské vztahy.

Polistopadové působení KSČM podle STEM provází kontroverze, proti průzkumu před deseti lety se ale jeho vnímání nezměnilo. Tři pětiny veřejnosti ho nadále hodnotí negativně, naopak více než třetina procent kladně.

Pro většinu lidí byl ale příznivou změnou po revoluci v roce 1989 vznik samostatného českého státu, vstup ČR do NATO a Evropské unie. Hodnocení zásadních ekonomických proměn Česka po sametové revoluci z pohledu občanů tak jednoznačné není. Zhruba tři čtvrtiny kvitují zavedení tržní ekonomiky a vstup zahraničního kapitálu, vedle toho dvě třetiny nepříznivě hodnotí nynější rozdíly v příjmech a majetku mezi lidmi a zabezpečení ve stáří a nemoci.

Přesto proti roku 2009 přibylo lidí, podle nichž se zabezpečení ve stáří a nemoci zlepšilo. Letos tuto oblast kladně hodnotilo 41 procent lidí, před deseti lety to bylo 28 procent.

Nárůst kladných hodnocení proti roku 2009 zaznamenala i oblast bezpečí občanů a socioekonomické podmínky pro rodiny s dětmi, které pozitivně nyní vnímá více než polovina lidí, před deseti roky to byla zhruba třetina.

STEM provedl průzkum mezi 11. až 25. říjnem mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

ČTK
Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!