Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Přibývá nakažených cizinců

Česko

Účinnost BCG vakcíny se pohybuje od 0 do 80 procent, záleží na zeměpisné šířce

PRAHA Počet lidí nakažených tuberkulózou v Česku trvale klesá. Zatímco v roce 1958 bylo evidováno kolem dvaceti tisíc nemocných, začátkem 80. let jsme byli někde u pěti tisíc a nyní se počet nemocných pohybuje kolem tisíce.

Stoupá však podíl cizinců mezi nemocnými. A stoupá i celkový počet nakažených cizinců. Zatímco v roce 1997 bylo hlášeno celkem 108 případů tuberkulózy mezi cizinci a jejich podíl na celkovém počtu nemocných činil necelých 6 procent, v roce 2005 bylo hlášeno celkem 130 nemocných cizinců a jejich podíl se zvýšil téměř na 13 procent ze všech hlášených nemocných v Česku.

Plošné očkování proti TBC začalo v roce 1953. Základní očkování bylo jako dnes mezi 4. dnem a 6. týdnem věku dítěte, přeočkovávalo se však daleko častěji - v šesti, deseti, patnácti, devatenácti, pětadvaceti a třiceti letech. Za ta léta se používalo celkem pět druhů vakcín, dánská, česká, ruská, německá a dnes znovu dánská vakcína BCG. Je to jedna z nejkontroverznějších vakcín, pokud se jedná o účinnost. U dospělých se její účinnost pohybuje v rozmezí od 0 do 80 procent, záleží přitom ze všeho nejvíc na zeměpisné šířce: čím dále od rovníku, tím je vakcína účinnější. Dále také na kmenech tuberkulózy a na vnímavosti té či oné populace vůči TBC.

Očkování má význam v prevenci těžkých forem dětské tuberkulózy. Nezabrání sice nákaze, ale vznikne většinou jen ohraničený nález v plicích, který lze vyléčit.

Podle hlavního hygienika Michaela Víta se v současné době uvažuje o zrušení přeočkování jedenáctiletých, plošné očkování novorozenců zůstane zachováno.

Autor: