16. července 2015 11:43, aktualizováno  12:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Česko se valí vedra. O víkendu bude až 37 stupňů a přijdou bouřky

Další vlna veder nažene Čechy k vodě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Další vlna veder nažene Čechy k vodě. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Česku hrozí v příštích dnech vysoké teploty, varují meteorologové. Výstraha platí pro celou republiku od pátečního poledne. V sobotu může na východě Čech a jihovýchodě Moravy teplota vystoupat dokonce až na 37 stupňů Celsia. Ve čtvrtek o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.

V tropickém vzduchu dosáhnou maximální teploty v pátek a sobotu na většině území ČR 31 až 35 stupňů. Pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Jihomoravský a Zlínský ale platí na sobotní odpoledne výstraha dokonce s vysokým stupněm nebezpečí, v těchto částech země budou maximální teploty 33 až 37 stupňů Celsia.

„Na jihovýchodě Moravy v důsledku dlouhodoběji suchého a teplého počasí, které potrvá i během pátku a soboty, vzrůstá riziko vzniku požárů,“ uvedli meteorologové.

Vysoké teploty mohou vést k přehřátí a dehydrataci organismu. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž, používat ochranné prostředky a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Je vhodné pít dostatečné množství nealkoholických nápojů bez kofeinu.

Vlna veder zasáhla Česko také na začátku července. Padaly desítky teplotních rekordů, rtuť se na některých místech dostala i přes 38 stupňů.

Počasí v příštích dnech (16. - 23. července)

Čtvrtek: Přes den skoro jasno až polojasno, přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na jihu Moravy až 32 °C, v 1000 m kolem 22 °C.

Pátek: Jasno nebo skoro jasno, ráno ojediněle mlhy. Při zvětšené oblačnosti, zejména v Čechách, ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Teploty během dne 31 až 35 °C.

Sobota: Polojasno až skoro jasno. Od západu přibývání oblačnosti a postupně místy přeháňky a bouřky, lokálně intenzivní. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 32 až 36 °C. Mírný jižní vítr 2 až 6 m/s se bude měnit na severozápadní, v bouřkách přechodně zesílí.

Neděle: Většinou oblačno, místy déšť nebo přeháňky. V jihovýchodní polovině území místy bouřky, ojediněle intenzivní. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C, na jihovýchodě území až 30 °C.

Pondělí: Polojasno až jasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C.

Úterý - čtvrtek: Polojasno až jasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky, zejména koncem období. Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C, postupně 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 30 až 35 °C.

ČTK