Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Expředseda lidovců Svoboda poradcem Babiše? Zemětřesení na Úřadu vlády začalo

Cyril Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyril Svoboda. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Období tvorby nové vlády je specifické. Pro některé, kdo balí kufry, může jít o traumatickou záležitost. Opačný pocit zažívají ti, kdo se v čerstvě vyklizených kancelářích zabydlují. Ve středu prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Doba personálního zemětřesení v České republice tím začala.

Základy svého týmu skládá ministerský předseda Babiš. Podle zjištění LN dostal nabídku na funkci poradce bývalý ministr zahraničí a někdejší předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. „Dostal jsem tuto nabídku, to je pravda. Smlouvu ale ještě podepsanou nemáme. Pokud jde o problematiku legislativy či ústavnosti, jsem schopen a ochoten radit, proč ne,“ řekl LN Svoboda, který je jedním ze spoluautorů české ústavy a v minulosti působil i ve funkci předsedy legislativní rady vlády.

Končí „sobotkovci“ a „topolánkovci“

Pátek je posledním dnem na Úřadu vlády pro expremiéra Vladimíra Špidlu, který šéfoval premiérovým poradcům. „Odcházím dobrovolně, rozvázal jsem pracovní poměr dohodou. Ve funkci jsem setrval do doby, než odešel premiér Sobotka,“ potvrdil LN Špidla. Někdejší předseda ČSSD se v posledních letech stal jedním z nejbližších lidí v okolí expremiéra Sobotky. Spolu s dalším vlivným poradcem Otou Novotným trávili se Sobotkou asi nejvíce času.

I Novotný už odevzdal kartičku od vládního úřadu. „Už na Úřadu vlády nepracuji. V souvislosti s odchodem premiéra Sobotky jsem podal výpověď. Jako jeho bývalý politický poradce přece nemůžu pracovat v podobné pozici pro jinou vládu nebo premiéra,“ uvedl Novotný.

Na Úřadu vlády pracovali i dva blízcí lidé expremiéra Mirka Topolánka: Gabriela Kloudová a Martin Schmarcz. Pomáhali bývalému místopředsedovi vlády Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL). Po volbách úřad opustili, Kloudová přešla do volebního týmu prezidentského kandidáta Topolánka.

Sobotkovým poradcem byl i někdejší šéf sněmovny Miloslav Vlček. Sociální demokrat z Prostějovska byl parlamentním tajemníkem. Na dotaz, zda ve funkci skončí, Vlček odkázal na Úřad vlády a zavěsil. Je pravděpodobné, že coby člen ČSSD instituci ovládanou Babišem opustí.

Průvan na vnitru

Značné změny probíhají i na ministerstvu vnitra, které v uplynulých čtyřech letech řídil stávající lídr ČSSD Milan Chovanec. Jeho nejvlivnějším poradcem a spojencem byl podnikatel a PR specialista Miloš Růžička. Spolumajitel firmy Bison & Rose z ministerstva po pádu Chovance odchází též. „Pro pořádek hlásím, že od včerejška již nejsem poradcem na MV. A ;pro výrobce fake news / dezinformací dodávám, že ani nikde jinde,“ napsal včera na Twitteru.

V poradenském sboru ministra vnitra podle zjištění LN končí i jeden z nejzkušenějších sociálních demokratů Karel Šplíchal. „Skončil jsem,“ řekl exposlanec ČSSD, který se zabýval násilím ve fotbale.

Nejistá je situace s politickými náměstky, kteří nejsou kryti služebním zákonem, a jsou tak snáze odvolatelní. Někteří vědí už teď, že skončí – jako například politická náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová a podle zjištění LN i náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký (oba ČSSD).

Někteří čekají

Někteří však vyčkávají. Podle informací LN chtějí počkat, až jak dopadne hlasování o důvěře Babišově vládě 10. ledna. Nelze vyloučit, že do čela některých resortů se vrátí zástupci stran zastoupených v bývalé vládní koalici – tím by zanikl tlak na jejich odchod. Zatím je situace taková, že Babiš na první pokus ve sněmovně pravděpodobně neuspěje. Obecně panuje přesvědčení, že větší šanci bude mít ve druhém kole, kdy by do jednání o koalici mohly vstoupit další strany – ČSSD, KDU-ČSL nebo ODS.

Politikem, který číhá, jak se situace vyvine, je třeba politický náměstek ministra vnitra a vlivný sociální demokrat Petr Hulinský. V kanceláři má sice sbaleno, vyčkává však na jednání s novým ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...