Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příchod nového roku stál životy

Česko

BRNO Tragickou příchuť dostaly letos oslavy příchodu nového roku na jižní Moravě. Zemřeli dva lidé -v Brně mladík, který spadl z balkonu, v Blučině starší muž při požáru rodinného domku. Jsou dvěma z jedenácti, kteří v ČR zemřeli v souvislosti s přelomem roku.

Policisté vyšetřují, zda v obou případech nesehrál roli alkohol. Šest lidí, většinou žen, se v Brně alkoholem dokonce přiotrávilo. Bez jeho popíjení se nedokázali obejít ani někteří motoristé, několik podnapilých řidičů policie zadržela.

Vydařenější rok, než byl ten minulý, by si určitě zasloužil třiačtyřicetiletý muž, který chtěl na Silvestra skočit z okna bytu v šestém patře. Když na místo přijeli přivolaní strážníci, silně rozrušený muž se s nožem u břicha dožadoval rozhovoru s prezidentem. Policisté nešťastníka odzbrojili a záchranáři ho sanitkou odvezli do nemocnice.

Podle policie i záchranářů poznamenaly letošní oslavy víc než v minulých letech různé potyčky a rvačky. Desítky lidí po nich skončily se zraněními. V Sokolnicích napadl šestapadesátiletý muž přítelkyni a její příbuzné; dva lidé skončili v nemocnici, útočník v cele.

Vážnějším případům se možná podařilo zabránit. „Ve čtyři ráno například mladík na jedné ze služeben odevzdal plně funkční střelnou zbraň. Odebral ji prý na hlavním nádraží jednomu z bezdomovců, který s ní měl ohrožovat kolemjdoucí,“ popsala mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková.

Hasiči z jižní Moravy vyjížděli celkem k jedenácti požárům. V brněnské Bystrci například museli z hořícího bytu evakuovat sedmnáct lidí. Jednoho zraněného převzali záchranáři, další účastníci večírku se po vyvětrání zakouřených pokojů mohli vrátit.

Hrátky s pyrotechnikou se nevyplatily sedmnáctiletému mladíkovi, kterému střelný prach zasáhl oči. Na Gorkého ulici zase mladíci házeli mezi projíždějící auta silně vybuchující petardy. Kolektivní oslavy na náměstí Svobody kazila skupinka, jejíž členové házeli dělbuchy přímo pod nohy kolemjdoucích. Jedné z obyvatelek okolních domů vletěla rachejtle oknem přímo do bytu. Tyto případy měly však dobrý konec. Bez úhony bujaré veselí přežily i nové hodiny, dominanta náměstí. Přes silvestrovskou noc je ochránil nafukovací dvouplášťový obal vyrobený z nehořlavého materiálu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!