Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příchod Pernese vyvolal bouři. Z rady ústavu odchází Gruša a Stehlík

Česko

  18:39
PRAHA - Disident, spisovatel a dlouholetý velvyslanec v Německu Jiří Gruša a vojenský historik Eduard Stehlík vystoupili z vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Důvodem jejich odchodu je jmenování nového šéfa ústavu Jiřího Pernese.

Nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Informoval server novinky.cz. Gruša v rozhovoru pro iDnes.cz řekl, že za dosazením Pernese do funkce stojí politické tlaky.

"Hlavním důvodem je pro mě to, že není možné, aby nový ředitel, který zítra (ve čtvrtek) nastupuje do funkce, vstupoval do výběrového řízení za situace, kdy bývalý ředitel mu dal maximální důvěru, byl zásobován informacemi," řekl Právu Stehlík. Jako jeden z členů vědecké rady měl Pernes podle něj k dispozici interní informace o chodu ústavu, které ho navíc zvýhodňovaly oproti jiným uchazečům. Stehlík Právu řekl, že další tři členové rady odstoupení zvažují.

"Pan Pernes představuje byrokratickou strukturu, která je politicky ovlivnitelná. To není výtka vůči němu, ale obava," uvedl Gruša v rozhovoru pro server iDnes.cz. Posledním impulsem k jeho odchodu prý bylo, když od Pernese dostal k vyplnění osobní dotazník. V roce 1987 byl totiž Gruša vězněn za román Dotazník, v němž hrají důležitou roli nesmyslné dotazníky z doby normalizace.

"Já, který jsem napsal román Dotazník. To přece nemůže myslet vážně! Tak to už jsem musel říci, děti trhněte si nohou, to už mám za sebou," řekl.

Historik Pernes ve výběrovém řízení porazil Pavla Žáčka, jenž ústav vedl dva roky. Pernesovo jmenování provázely pochyby potom, co se ukázalo, že za socialismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu (VUML). V životopisu to neuvedl. Někteří zaměstnanci ústavu a osobnosti také ukazovali na nedostatky ve výběrovém řízení na ředitele. Rada ústavu ovšem své rozhodnutí o Pernesovi dvakrát potvrdila. Pernes do funkce ředitele nastoupí 1. dubna.

Žáček před odchodem přiznal, že ústavu zbývají resty

Ústavu pro studium totalitních režimů a jeho archivu se dosud nepodařilo převzít archiválie operativní agendy kriminální služby socialistické policie - Veřejné bezpečnosti a desítky filmů z filmového ústavu. Za "rest" to na bilanční tiskové konferenci označil odcházející ředitel Pavel Žáček. Dodal, že o převzetí materiálů Veřejné bezpečnosti jedná archiv s policejním prezidiem. Podíl nepřevzatých archiválií podle něj nepřesahuje ani jedno procento.

Úplně přístupných je 18 kilometrů dokumentů. Za dva roky webové stránky ústavu a archivu zaznamenaly 900.000 návštěv a 100.000 hodin bádání.

Žáček se vyhnul jasné odpovědi na otázku, zda v ÚSTR dál zůstane, nebo ne. "To se uvidí," uvedl. Dodal, že se svým nástupcem Jiřím Pernesem se sice na něčem předběžně domluvili, nicméně konkrétně se budou bavit až od čtvrtka, kdy Pernes jako ředitel nastoupí.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat