PRAHA Ani po dvou měsících neskončilo vyšetřování příčin požáru Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. To je přitom rozhodující faktor pro vyplacení pojistky.
Speciální vyšetřovací tým, složený z policistů a hasičů, pracuje se třemi, respektive čtyřmi vyšetřovacími verzemi. Mohlo by jít o nedbalost, ale „obecné ohrožení“ mohla způsobit také technická závada. Vyloučeno není ani to, že požár někdo úmyslně založil. Pražští hasiči však připouštějí, že v některých případech se příčiny požáru nepodaří odhalit nikdy. Zda takto může skončit i vyšetřování požáru na Výstavišti, nechtějí zatím komentovat.
Příčina přitom zajímá také pojišťovny, u nichž si Incheba nechala areál Výstaviště včetně Průmyslového paláce pojistit na 2,5 miliardy korun. „Jakékoli hypotézy o příčině požáru jsou v tuto chvíli spekulací, vyšetřování stále probíhá,“ potvrdila Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.
Podle pojišťovny dostane Incheba vyplacené peníze z pojistky i tehdy, pokud se prokáže úmyslné zapálení památky. Vyplacené peníze by pak pojišťovna zpětně vymáhala po žháři. „Jejich výše by záležela na výsledcích šetření, pojistných podmínkách a smluvních ujednáních,“ sdělila LN Svobodová.
Bezprostředně po požáru se objevily obavy, zda Incheba neinkasuje peníze z pojistky a nepoužije je pak na jiné účely než na obnovu paláce. Ředitel Incheby Alexander Rozin, který se jinak médiím spíše vyhýbá, k tomuto tématu dokonce svolal tiskovou konferenci. Tam čelil i takovým dotazům. „Na co jiného by byly použity? Byl by to pojistný podvod,“ tvrdil tehdy Rozin.
To ale není jisté. Z prohlášení pojišťovny Uniqa, které získaly LN, vyplývá, že existují praktiky, jak lze legálně použít peníze z pojistky na něco jiného. „Obecně se dá říci, že se občas takový případ stane. Například tehdy, když klient ztratí zájem nadále podnikat v tom oboru, ve kterém podnikal v pojištěném objektu, a ukončí činnost,“ sdělila mluvčí pojišťovny.
Město tak může doplatit na skutečnost, že v době, kdy na radnici vládla koalice ODS a ČSSD, podepsalo s Inchebou nevýhodnou nájemní smlouvu. Smlouva obsahuje i ustanovení, že peníze z pojistky nedostane majitel, tedy město, ale Incheba coby nájemce. Město se už dva měsíce snaží přimět Inchebu, aby se zavázala, že z pojistky zaplatí dostavbu paláce a zaručí návrat do původní podoby. Průmyslový palác má být dostavěn do dvou let.
Nedávno také vyšlo najevo, že se ztratily stavební plány, podle nichž se dá palác dostavět. V městském archivu nikdy nebyly, protože Průmyslový palác nestavělo město, ale stát. Za nejasných okolností se však plány našly: tajemný dárce je prý zanesl přímo na radnici do kanceláře primátora. Pavel Bém však odmítá prozradit, o koho jde, prý s respektem k přání tajemného nálezce.