Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příčinou požáru zámku v Horním Maršově je podle hasičů úmyslné zapálení nebo nedbalost

Česko

  15:36
Horní Maršov (Trutnovsko) - Nejpravděpodobnější příčinou nedělního požáru zámku v Horním Maršově na Trutnovsku je úmyslné zapálení nebo nedbalostní jednání. Technickou závadu vyšetřovatelé po pondělním ohledání požářiště vyloučili. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová. Policie případ začala vyšetřovat pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda na zámku je zatím odhadnuta na více než pět milionů korun.

Střecha zámku prohořela. foto: ČTK

Vyšetřovatelé dnešní ohledání vychladlého požářiště odpoledne ukončili. „Na místě zajistili několik stop, které budou předány laboratoři Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč. Zde budou stopy podrobeny chemické expertize,“ uvedla mluvčí. Pro pátrání po příčinách požáru si přivezli i psa vycvičeného na hledání látek podporujících hoření.

V Horním Maršově na Trutnovsku od dnešního rána hoří nevyužívaný a chátrající...
Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných.

Policie potvrdila, že jako příčina ohně byla vyloučena technická závada. „Stále však pracujeme s možností nedbalostního či úmyslného jednání. Přesná příčina požáru je stále předmětem dalšího šetření trutnovských kriminalistů v úzké spolupráci s vyšetřovatelem hasičů,“ uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Případný pachatel zapálení zámku je ohrožen trestní sazbou až šesti let vězení.

V Horním Maršově hořel chátrající barokní zámek, požár zničil střechy na celém objektu

Požár původně barokního zámku zničil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro zámku. Vyšetřovatel hasičů škodu předběžně odhadl na pět milionů korun. Zámek, který je kulturní památkou, byl podle informací webu best-reality.cz nabízen na prodej za 14,5 milionu korun. Od roku 1994 zámek nebyl nijak využívaný.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi 2000 metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat