Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijal jsem Krista a omlouvám se všem, které jsem zklamal, vzkázal Gross

Česko

  7:49aktualizováno  8:33
Česká televize odvysílala v neděli v pořadu 168 hodin ukázky z dokumentu, ve kterém bývalý premiér Stanislav Gross prakticky poprvé veřejně přiznává, že lhal, když mluvil o původu peněz na svůj byt. Gross se veřejnosti za své zklamání omlouvá.

Stanislav Gross se po devíti letech omlouvá za svou neupřímnost. foto: Česká televize, 168 hodinReprofoto

"Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali, a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, tak vám se opravdu omlouvám. Je to něco, co cítím zapotřebí, aby zaznělo a šlo ze mě ven," říká pohublý Gross na kameru pro nový dokumentární cyklus České televize Expremiéři, který bude ČT vysílat na podzim. (Reportáž naleznete zde.) 

Gross je překvapivě otevřený a přiznává, že určitě nemůže říct, že by dělal v politice jen dobré věci. A mluví i o svém barrandovském bytě na jehož pořízení neměl před lety prokazatelně dost peněz. Aféra s bytem ho pak v roce 2005 stála místo předsedy vlády a přiměla jej později i k odchodu ze strany.

Více o bytu Stanislava Grosse čtěte zde:

Jak to tedy bylo podle Grosse s půjčkou od nemajetného strýce a dalšími údaji, které předkládal veřejnosti? "Naprostá většina z nich byly vymyšlené věci, ale některé měly racionální základ. Třeba kolem mého bytu jsem nemluvil úplně otevřeně," řekl, že se bál přiznat, že si byt financoval z poslaneckých náhrad. "Beru to tak, že jsem byl potrestaný za to, že jsem nemluvil pravdu," říká nyní.

Anketa

Jak vnímáte omluvu Stanislava Grosse vy?

Je dobře, že se omluvil. Udělal na mě pozitivní dojem 709
Jen si chtěl udobřit část veřejnosti. Na jeho činech to nic nemění 2670
Nedokážu se jednoznačně rozhodnout 131

Grossova kariéra

Gross začal svoji úspěšnou politickou kariéru v Parlamentu České republiky, kde nejprve vedl poslanecký klub ČSSD, poté se stal ministrem vnitra a v roce 2004 se stal na devět měsíců premiérem.

Byl prvním předsedou vlády, který opustil svou funkci z osobních důvodů. V roce 2005 nebyl schopen vysvětlit, kde vzal peníze na nákup luxusního bytu na pražském Barrandově. Po složení premiérské funkce se vzal i předsedání ve straně ČSSD.

Po dlouhou dobu nejoblíbenější politik v České republice rychle a výrazně zbohatl, což se snažil vysvětlovat koupí a následným prodejem akcií společnosti Moravia Energo. Za třetinový podíl v této společnosti, za nějž zaplatil necelých dvacet milionů, dostal pak o 90 milionů více.

Expremiér se však už nemusí namáhat s vysvětlováním svých dalších investic, protože po odchodu z politiky zázračně a velmi podivně zbohatl - při nákupu akcií a jejich následném prodeji vydělal 80 milionů korun. "Jsem přesvědčený o tom, že se nemám za co stydět. Jedna věc je pohled morální a druhá věc je pohled z hlediska zákona," říká k tomuto obchodu. 

ČT chtěla také po Grossovi vědět, co je pravdy na informacích bulváru, který opakovaně hovoří o jeho velmi vážném zdravotním stavu. Sám Gross na toto téma odmítá hovořit s tím, že jde o jeho soukromou záležitost. Po bohatém životě v politice a podnikání mluví jen o tom, že už zásadních životních zlomů moc neplánuje. "Hlavně bych byl rád, kdyby ten konečný křížek byl co nejdál," řekl. 

"Nemůžu říct, že bych byl člověk, který dělal jen dobré věci," uznává svá pochybení Gross.

Velmi si však pochvaluje svůj nynější osobní život. "Po odchodu z politiky jsem zažil několik úžasných věcí. V osobním životě jsem měl možnost si hodně narovnat vztahy doma. A v tom duchovním životě jsem taky prošel nějakým vývojem. Přijal jsem Krista a žiju vnitřně svobodnějším životem," míní.

O zbohatnutí prodejem akcií čtěte zde:

Autor: