Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijde Dbalý o byt za 12 milionů? Měl ho za mě splácet stát, tvrdí

Česko

  6:00
PRAHA - Vladimír Dbalý stíhaný kvůli mnohamilionové korupci se se státem pře o další majetek. Po automobilech mu hrozí prodej obstaveného bytu v rezidenci v pražské ulici Na Císařce za bezmála 12 milionů korun, který spoluvlastní s manželkou. Stát za lékaře totiž nesplácel úvěr, kvůli čemuž banka podala žalobu.

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz. foto: Ondřej GolisMAFRA

Dbalý přestal úvěr bance splácet loni, když ho zadržela policie a obstavila mu veškerý majetek. „Vzhledem k zajištění majetku mého mandanta pro účely uložení trestu jeho propadnutí přešla správa jeho majetku na stát,“ tvrdí Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová.

Letos v březnu na to upozornila státního zástupce Zdeňka Matulu po tom, co banka požádala civilní soud o zpeněžení zástavy kvůli nesplácení úvěru. Za Dbalého měl podle Kožiakové posílat peníze stát. 

Lékař s manželkou byt v novostavbě poblíž parku Ladronka a Nemocnice Na Homolce v roce 2007 koupil za 11,7 milionu korun. Z toho 4,7 milionu korun zaplatil rovnou, na sedm milionů od banky dostal hypotéku. Když si pro exšéfa nemocnice přišla policie, zbývalo splatit 4,4 milionu korun.

Z prodeje se umoří dluh, řekl žalobce

Jenže po zablokování majetku přestaly měsíční splátky přes 55 tisíc korun na účet banky chodit, proto se obrátila na soud se žádostí o zpeněžení zástavy. Dbalý chtěl po zastupitelství, aby dluh uhradilo, nebo se s bankou dohodlo na alternativním postupu. 

Matula to však odmítl. Z hlediska trestního řízení jde podle něj o zbytečnost. „Splátky nejsou náklady nutné k uchování zajištěného majetku,“ odpověděl státní zástupce Dbalému s tím, že pokud dluh za byt nezaplatí někdo jiný, zřejmě o něj přijde. 

„Předpokládám prodej předmětného bytu v rámci výkonu rozhodnutí, z jehož výtěžku bude dluh umořen a zbytek bude uložen do úschovy,“ nastínil státní zástupce suše pro Dbalého velmi bolestný plán. Server Lidovky.cz pouze odkázal na příslušný zákon s tím, že o majetku Dbalého po podání obžaloby rozhoduje Městský soud v Praze. 

Ulice, kde vlastní byt Vladimír Dbalý

Ulice, kde vlastní byt Vladimír Dbalý

Pokud by banka u civilního soudu uspěla, Městský soud, který má korupční kauzu na starosti, dostane volnou ruku a může byt prodat bez Dbalého souhlasu, jak nastínil Matula. Lékařova obhájkyně však státnímu zástupci vyčítá, že ve věci nic nedělal. „Až na náš popud alespoň oslovil banku, která mezitím podala žalobu kvůli nesplácení dluhu,“ popsala Kožiaková.  

Byt na ceně neztrácí

I když aktuálně byt poblíž Ladronky neužívá, pro lékaře by to byla již druhá citelná majetková ztráta ještě před vynesením verdiktu. Jak informoval server Lidovky.cz, stát zatím bez úspěchu prodává jeho tři obstavená vozidla, aby neztrácela na hodnotě.

O bytu to nicméně neplatí. „Trend cen nemovitostí v Praze je od roku 2014 stagnující, v některých lokalitách i mírně rostoucí, stejné to bude i v následujících letech. Takže můžu na sto procent říci, že cena daného bytu nebude nižší. S největší pravděpodobností si podrží svoji hodnotu, či jen velmi mírně poroste,“ odhadl pro server Lidovky.cz realitní makléř Jan Zachystal ze společnosti RE/MAX Alfa.

Obžalobu Dbalého a dalších šesti lidí kvůli tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože poslal Matula soudu letos v dubnu, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce čelí i dalšímu stíhání kvůli poradenským službám.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat