Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přijde Dobeš o 50 miliard? Kritika zní i z VV

Česko

  19:15
PRAHA/BRUSEL - Z Bruselu dál přicházejí špatné zprávy o problémech s čerpáním evropských dotací pro školství. Premiér přiznal, že Evropská komise může zastavit celý program.

O potížích ministerstva školství s čerpáním dotací jedná podle informací LN Evropská komise už i s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Stálé zastoupení České republiky v Bruselu zaslalo v týdnu na Úřad vlády diplomatickou nótu. Údajně se v ní hovoří o hrozbě zastavení celého Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) ze strany Evropské komise. „Mohu vám pouze říci, že dopis, který se týkal OP VK jsem posílala,“ řekla LN stálá představitelka České republiky v Bruselu Milena Vicenová.

Celkově je na program do roku 2013 alokováno 53,8 miliardy korun. Zhruba 4 miliardy už ministerstvo vyčerpalo. Zánikem programu by tak Česko přišlo skoro o 50 miliard korun a projekty, které probíhají, by vláda musela zaplatit ze státního rozpočtu.

Kolik peněz jde z Bruselu do školství

 • V operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) může Česko čerpat až 53,8 miliardy korun.
 • Ohroženy nejsou jen prostředky, jejichž čerpání už Unie schválila. Ty činí asi 4,2 miliardy korun.
 • V polovině ledna Evropská komise pozastavila resortu proplacení dotací za zhruba 1,2 miliardy korun. Důvodem byly chyby v projektech OKNO a SPORT.
 • Dobeš se snažil problém s čerpáním dotací vyřešit najmutím externích právníků, na jejichž honoráře vyhradil částku 99 milionů. Po vlně kritiky od návrhu ustoupil a řekl, že zvažuje zrušení celého tendru.

Už i premiér LN přiznal, že možnost zastavení celého programu je reálná. Včera měl kvůli čerpání z evropských fondů s ministrem Josefem Dobešem (VV) jednání. „Šlo o informativní schůzku, kde mi pan ministr sdělil stav čerpání operačních programů a nastínil způsoby řešení. Ministerstvo školství nyní musí vyvinout maximální úsilí, aby se vše vyřešilo. Zastavení Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost opravdu hrozí,“ sdělil Nečas.

Ministerstvo školství, které čelí kritice Bruselu již delší dobu, to odmítá. „O žádném dopisu z Bruselu jsem neslyšel,“ reagoval ministr Dobeš. Brusel již minulý týden hrozil, že neproplatí jednotlivé projekty v rámci celého programu OKNO a Sport za 1,2 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle zdroje LN přímo v Bruselu má Dobeš nyní problém i v tom, že si na něj Evropská komise už „zasedla“. „Komunikace ze strany ministerstva je hodně špatná, občas už ale s resortem Josefa Dobeše komunikuje špatně i komise,“ řekl LN vysoce postavený český úředník v Bruselu. Podle něj vše rozhodne audit celého OP VK, který bude hotový na konci března. 

Na Dobeše se zlobí i Věci veřejné

Kvůli čerpání dotací se na Dobeše začíná zlobit i jeho vlastní strana Věci veřejné. A poprvé připouští, že by ministr mohl přijít o křeslo. „Samozřejmě očekáváme, že uspokojivě celou situaci vyřeší. Ano, mohlo by to vést i k výměně,“ řekla serveru iDNES.cz místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.

„Budeme situaci s čerpáním z fondů řešit na výkonné radě v úterý,“ reagovala na Dobešovy problémy Karolína Peake. Dobeš slíbil, že nedostatky napraví do konce dubna. „Kdyby nastala situace, že nevyčerpáme v těch dvou operačních programech evropské peníze, rezignuji,“ uvedl Dobeš začátkem ledna, kdy problémy začaly eskalovat. I Klasnová včera upozornila, že si na sebe ministr upletl bič, když si dal tuto lhůtu.

Opoziční ČSSD svolává na příští týden mimořádnou schůzi sněmovny, kde chce po Dobešovi vysvětlení. Podle všeho ale žádná ze stran koalice její schválení nepodpoří.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!