Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Přijde Vavera i o doktorský titul? Policejní akademie řeší další plagiátorství

Česko

  6:00
PRAHA - Kvůli plagiátorství přišel o magisterský titul. Nyní mu hrozí, že si za jménem nebude moct psát ani Ph.D. Řeč je o exnáměstkovi Františku Vaverovi, který je aktuálně ředitelem kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové. A který byl jedním z adeptů na funkci superúředníka.

František Vavera, ředitel kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČL). foto: MAFRA - Lukáč Bíba

Policejní akademie tvrdí, že i u jeho disertační práce má pochybnosti, zda ji vypracoval samostatně.

PSALI JSME:

„Zahájili jsme s Františkem Vaverou řízení o zrušení jeho vysokoškolského doktorského diplomu,“ potvrdil informaci František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy. Jak zdůraznil, důvodem není to, že Vavera už dříve kvůli plagiátorství přišel o magisterský titul, na který doktorský navazuje, nýbrž panují pochybnosti o autorství jeho disertační práce Vývoj československé kriminalistiky, díky které získal titul Ph.D.

Kandidát na superúředníka

O Františku Vaverovi se mluvilo jako o jednom z favoritů na post „superúředníka“, který má velet celé státní správě.

„Po předběžném přezkoumání práce a dokumentace k její obhajobě dospěla Policejní akademie k závěru, že lze mít důvodně za to, že splnil svoji studijní povinnost jednáním, které vykazuje znaky hrubého porušení právních předpisů,“ napsal Hřebík v odpovědi, kterou si Lidovky.cz vyžádaly dle informačního zákona. Na přímý dotaz, zda se opět jedná o plagiátorství, uvedl: „Vaše úvaha je správná.“

Johnův muž

Přestože na vnitru pracuje už od roku 2004, Vavera se více zviditelnil až v roce 2010, kdy si ho vytáhl tehdejší ministr Radek John (VV) na post náměstka pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví. Po skončení Johna ale ve funkci dlouho nevydržel. Nyní řídí kabinet náměstkyně Pálkové a zároveň má částečný úvazek u Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, kde šéfuje odboru legislativy a vnějších vztahů.

Ačkoli na podzim přišel o magisterský titul, ani jednou z jeho funkcí to neotřáslo. Naopak. Vnitro figuruje v kompetenčním sporu u Nejvyššího správního soudu, který má rozhodnout, zda Policejní akademie vůbec měla pravomoc titul odebrat. Zda je Vaverova pozice na ministerstvu pevná i vzhledem k dalšímu podezření z opisování, vnitro dosud nekomentovalo. Vzkázalo, že na dotazy, které server Lidovky.cz zaslal ve čtvrtek, odpoví až po víkendu.

Z Vaverova životopisu

  • Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia,1999-2002 (Bc.)
  • Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia,2002-2004 (Mgr.)
  • Akadémia Policajného zboru SR v Bratislavě, rigorózní zkouška,2005 (JUDr.)
  • Policejní akademie ČR v Praze, doktorský studijní program,2004-2007 (Ph. D.)

A není tak ani jasné, proč kompetenční žalobu dostal na starosti právní odbor. Ten totiž spadá pod náměstkyni Pálkovou, které řídí kabinet Vavera. Žalobu v jeho prospěch tak v podstatě zpracovávali jeho podřízení. Přitom vyřízením Vaverova podání, který si proti odebrání titulu na ministerstvu stěžoval, byla samotným ministrem určena kancelář ministra.

Spor o autorství knih

V případě disertační práce měl Vavera podle informací serveru Lidovky.cz kopírovat druhý díl knihy, z níž opisoval v případě magisterské práce. Vavera je sice spoluautorem této knihy, avšak jednou z podmínek obhájení diplomové práce je to, že ji autor vypracuje zcela samostatně. Vavera je však pod knihou podepsaný spolu s forenzním expertem Jiří Strausem.

Vaverovy kauzy u soudů a policie

Kvůli Vaverově diplomové práci není zaměstnán jen Nejvyšší správní soud, který má rozlousknout, zda akademie měla právo mu titul odebrat. Sám Vavera se totiž obrátil s žalobou na pražský městský soud. „Navrhuje, aby zdejší Městský soud v Praze rozhodl, že je usnesení Policejní akademie ČR nicotné, eventuálně, pokud by se zdejší soud neztotožnil s argumentací žalobce (Vavery) ohledně toho, že napadené rozhodnutí je nicotné, navrhuje, aby soud napadené rozhodnutí zrušil pro nezákonnost,“ uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Údajné plagiátorství pak řeší i Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4, na které doputovalo trestní oznámení na Vaveru. Kvůli podezření ze spáchání podvodu jej podala Policejní akademie. “Shledala jsem podezření, že mohlo dojít k trestné činnosti, a proto jsem věc postoupila k šetření policii,“ řekla serveru Lidovky.cz státní zástupkyně z Prahy 4 Jitka Rybenská.

Toto jméno už v souvislosti s pochybnostmi kolem diplomových prací padlo. Profesor Straus byl totiž oponentem prací bratrů Víta a Matěje Bártových. Jak přitom před dvěma lety zjistil časopis Reflex, oba vykrádali jeho texty. Straus jim však napsal vynikající posudky a tvrdil, že se na vzniku knihy, z níž vycházeli, také podíleli.

Jako bratří Bártové

A stejné je to i v případě Vavery. V nedávném vyjádření pro LN Straus uvedl, že kriminalistická kniha je sice dílem kolektivu autorů, ale v magisterské práci použil Vavera jen kapitoly, které sám zpracoval. A stejně je to prý i s disertační prací z roku 2007, v níž použil i druhý díl knihy. „Obhajoby prací probíhaly před schválenou komisí významných odborníků a stanovenými oponenty,“ uvedl Straus.

Zajímavé je, že oponentský posudek zpracoval Václav Krajník, bývalý rektor slovenské policejní akademie obviněný z přijímání úplatků. Zároveň byl podezřelý, že se podílel na neoprávněném získání titulu politika Jana Rytíře (Suverenita). Tohoto obvinění byl ale nakonec zproštěn s tím, že nenese přímou zodpovědnost. A byl to také Krajník, kdo vedl práce obou bratrů Bártových, kteří studovali na slovenské policejní akademii.

Vaveru server Lidovky.cz telefonicky nezastihl a odpovědi na zaslané dotazy nedostal ani přes advokáta Filipa Černého. Ten pouze stručně uvedl, že by svému klientovi nedoporučoval se v této fázi řízení jakkoli k věci vyjadřovat.