Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přijde Vavera i o doktorský titul? Policejní akademie řeší další plagiátorství

František Vavera, ředitel kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČL). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Vavera, ředitel kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČL). | foto: MAFRA - Lukáč Bíba

PRAHA Kvůli plagiátorství přišel o magisterský titul. Nyní mu hrozí, že si za jménem nebude moct psát ani Ph.D. Řeč je o exnáměstkovi Františku Vaverovi, který je aktuálně ředitelem kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové. A který byl jedním z adeptů na funkci superúředníka.

Policejní akademie tvrdí, že i u jeho disertační práce má pochybnosti, zda ji vypracoval samostatně.

PSALI JSME:

„Zahájili jsme s Františkem Vaverou řízení o zrušení jeho vysokoškolského doktorského diplomu,“ potvrdil informaci František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy. Jak zdůraznil, důvodem není to, že Vavera už dříve kvůli plagiátorství přišel o magisterský titul, na který doktorský navazuje, nýbrž panují pochybnosti o autorství jeho disertační práce Vývoj československé kriminalistiky, díky které získal titul Ph.D.

Kandidát na superúředníka

O Františku Vaverovi se mluvilo jako o jednom z favoritů na post „superúředníka“, který má velet celé státní správě.

„Po předběžném přezkoumání práce a dokumentace k její obhajobě dospěla Policejní akademie k závěru, že lze mít důvodně za to, že splnil svoji studijní povinnost jednáním, které vykazuje znaky hrubého porušení právních předpisů,“ napsal Hřebík v odpovědi, kterou si Lidovky.cz vyžádaly dle informačního zákona. Na přímý dotaz, zda se opět jedná o plagiátorství, uvedl: „Vaše úvaha je správná.“

Johnův muž

Přestože na vnitru pracuje už od roku 2004, Vavera se více zviditelnil až v roce 2010, kdy si ho vytáhl tehdejší ministr Radek John (VV) na post náměstka pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví. Po skončení Johna ale ve funkci dlouho nevydržel. Nyní řídí kabinet náměstkyně Pálkové a zároveň má částečný úvazek u Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, kde šéfuje odboru legislativy a vnějších vztahů.

Ačkoli na podzim přišel o magisterský titul, ani jednou z jeho funkcí to neotřáslo. Naopak. Vnitro figuruje v kompetenčním sporu u Nejvyššího správního soudu, který má rozhodnout, zda Policejní akademie vůbec měla pravomoc titul odebrat. Zda je Vaverova pozice na ministerstvu pevná i vzhledem k dalšímu podezření z opisování, vnitro dosud nekomentovalo. Vzkázalo, že na dotazy, které server Lidovky.cz zaslal ve čtvrtek, odpoví až po víkendu.

Z Vaverova životopisu

  • Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia,1999-2002 (Bc.)
  • Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia,2002-2004 (Mgr.)
  • Akadémia Policajného zboru SR v Bratislavě, rigorózní zkouška,2005 (JUDr.)
  • Policejní akademie ČR v Praze, doktorský studijní program,2004-2007 (Ph. D.)

A není tak ani jasné, proč kompetenční žalobu dostal na starosti právní odbor. Ten totiž spadá pod náměstkyni Pálkovou, které řídí kabinet Vavera. Žalobu v jeho prospěch tak v podstatě zpracovávali jeho podřízení. Přitom vyřízením Vaverova podání, který si proti odebrání titulu na ministerstvu stěžoval, byla samotným ministrem určena kancelář ministra.

Spor o autorství knih

V případě disertační práce měl Vavera podle informací serveru Lidovky.cz kopírovat druhý díl knihy, z níž opisoval v případě magisterské práce. Vavera je sice spoluautorem této knihy, avšak jednou z podmínek obhájení diplomové práce je to, že ji autor vypracuje zcela samostatně. Vavera je však pod knihou podepsaný spolu s forenzním expertem Jiří Strausem.

Vaverovy kauzy u soudů a policie

Kvůli Vaverově diplomové práci není zaměstnán jen Nejvyšší správní soud, který má rozlousknout, zda akademie měla právo mu titul odebrat. Sám Vavera se totiž obrátil s žalobou na pražský městský soud. „Navrhuje, aby zdejší Městský soud v Praze rozhodl, že je usnesení Policejní akademie ČR nicotné, eventuálně, pokud by se zdejší soud neztotožnil s argumentací žalobce (Vavery) ohledně toho, že napadené rozhodnutí je nicotné, navrhuje, aby soud napadené rozhodnutí zrušil pro nezákonnost,“ uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.

Údajné plagiátorství pak řeší i Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4, na které doputovalo trestní oznámení na Vaveru. Kvůli podezření ze spáchání podvodu jej podala Policejní akademie. “Shledala jsem podezření, že mohlo dojít k trestné činnosti, a proto jsem věc postoupila k šetření policii,“ řekla serveru Lidovky.cz státní zástupkyně z Prahy 4 Jitka Rybenská.

Toto jméno už v souvislosti s pochybnostmi kolem diplomových prací padlo. Profesor Straus byl totiž oponentem prací bratrů Víta a Matěje Bártových. Jak přitom před dvěma lety zjistil časopis Reflex, oba vykrádali jeho texty. Straus jim však napsal vynikající posudky a tvrdil, že se na vzniku knihy, z níž vycházeli, také podíleli.

Jako bratří Bártové

A stejné je to i v případě Vavery. V nedávném vyjádření pro LN Straus uvedl, že kriminalistická kniha je sice dílem kolektivu autorů, ale v magisterské práci použil Vavera jen kapitoly, které sám zpracoval. A stejně je to prý i s disertační prací z roku 2007, v níž použil i druhý díl knihy. „Obhajoby prací probíhaly před schválenou komisí významných odborníků a stanovenými oponenty,“ uvedl Straus.

Zajímavé je, že oponentský posudek zpracoval Václav Krajník, bývalý rektor slovenské policejní akademie obviněný z přijímání úplatků. Zároveň byl podezřelý, že se podílel na neoprávněném získání titulu politika Jana Rytíře (Suverenita). Tohoto obvinění byl ale nakonec zproštěn s tím, že nenese přímou zodpovědnost. A byl to také Krajník, kdo vedl práce obou bratrů Bártových, kteří studovali na slovenské policejní akademii.

Vaveru server Lidovky.cz telefonicky nezastihl a odpovědi na zaslané dotazy nedostal ani přes advokáta Filipa Černého. Ten pouze stručně uvedl, že by svému klientovi nedoporučoval se v této fázi řízení jakkoli k věci vyjadřovat.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...