Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O bydlení pro lidi v nouzi se má postarat obec, myslí si 71 procent Čechů

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Značná část Čechů si myslí, že by měl existovat zákon, který stanoví obcím povinnost mít určitý počet sociálních bytů pro občany v bytové nouzi. Ukázal to reprezentativní průzkum veřejného mínění agentury MEDIAN pro Platformu pro sociální bydlení a Asociaci Dítě a Rodina. Zákon o sociálním bydlení by měl být přijat podle 71 % dotázaných. Názory na to, jaké pravomoci by podle respondentů měly mít obce v posuzování bytové nouze, se liší. Stejně tak přístup k různým cílovým skupinám sociálního bydlení.

Podle aktuálního návrhu zákona o sociálním bydlení, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem pro lidská práva, by měly být sociální byty přednostně pronajímány zranitelným skupinám obyvatel. Byty ba tak měly být pro matky samoživitelky, oběti domácího násilí, mladí lidé odcházející z dětských domovů, lidé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi nebo senioři.

Zavedení zákonné povinnosti pro obce zajistit nájemní bydlení těmto skupinám obyvatel má vysokou podporu veřejnosti. Nárok na sociální bydlení pro matky samoživitelky v nouzi podporuje 88 % respondentů, o dvě procenta méně, tedy 86 %, říká totéž o obětech domácího násilí. 85 % to říká v případě dětí z dětských domovů, 84 % v zdravotně postižených, 79 % v případě rodin s dětmi a 75 % v případě seniorů.

„Průzkum ukázal, že zákon o sociálním bydlení podporují voliči napříč politickým spektrem. Voliči stran si mohou jinak představovat jeho detaily, ale samotná existence sociálního bydlení není chápána jako pravicová či levicová agenda, ale jako veřejný zájem, který spojuje voliče všech stran,”říká Daniel Prokop z agentury Median.

To, že by měl v nějaké formě existovat zákon o sociálním bydlení si podle průzkumu myslí okolo 80 % voličů ČSSD, ANO i KDU-ČSL a přibližně 73 % voličů ODS a TOP 09, voličů KSČM potom 70 % .

Respondenti ve výzkumu také posuzovali, jaké pravomoci v přidělování sociálního bydlení má mít obec, a jaké stát. Necelá třetina by nechala posuzování zcela v rukou obce. Podle 37 % by měl stát stanovit cílové skupiny, které si bydlení zaslouží, ale následné kroky by měla dělat obec. Zbytek dotazovaných podporuje závazná pravidla na posuzování bytové nouze.

Výzkum realizovala agentura MEDIAN, a zúčastnilo se ho 752 respondentů ve věku 18 a více let. Dotazování probíhalo od 7. prosince 2016 do 6. ledna 2017.

Platforma pro sociální bydlení

Je uskupením nevládních neziskových organizací, odborníků a zástupců veřejnosti věnujících se tématu sociálního bydlení a lidských práv. Reaguje na dlouhodobou absenci systémového a smysluplného přístupu k problematice sociálního bydlení.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé
TESTUJEME: Jak zavádět lepek, aby byl kámoš? Ochutnali jsme nové kaše od Nestlé

Alergeny jsou takovým novodobým strašákem všech maminek... a i já jsem řešila, jak šetrně zavádět lepek u naší malé Adélky. Jako na zavolanou mi...