Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příjezd papeže může zmařit slovenské pozvání

Česko

  21:17
VELEHRAD/ZLÍN - Začíná plánování na událost, která se má odehrát za více než dva roky: 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Mohlo by se stát něco, co je velice výjimečné a co se odehrává jen na mimořádně významných místech: do Velehradu by měl v roce 2013 podruhé v krátké době za sebou zavítat papež. Po Janu Pavlu II. v roce 1990 by mohl následovat jeho nástupce Benedikt XVI.

Návštěva papeže - ilustrační foto foto: Reuters

Pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka již v červnu oznámil, že pokud papež pozvání přijme, což je vysoce pravděpodobné, nepřijede na oficiální státní návštěvu jako v předloňském roce, kdy navštívil například Brno a Starou Boleslav.

Pozici při oslavách proto nyní řeší i zlínská krajská rada, protože Velehrad leží právě na území regionu. „Nyní byl schválen návrh projektu, který již zohledňuje jednání široké komise k přípravě jubilea,“ informovala mluvčí hejtmanství Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Na přípravě akce označované jako Velehrad 2013 se mají kromě České biskupské konference a jejích členů podílet například pravoslavná církev, ale i kancelář prezidenta, parlament, většina moravských krajů a měst a obcí z okolí Velehradu. Mimořádné budou i vědecké a vzdělávací aktivity, proto pořadatelé přizvali velká muzea, Akademii věd ČR či nejvýznamnější moravské univerzity.

ČEKAJÍ I PATRIARCHU

Zástupci církve předpokládají, že na Velehrad přijede v červenci 2013 k 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Metoděje a Cyrila také papež Benedikt XVI. V takovém případě by zřejmě akci doprovodila i jeho velká mše. 

Pozván by měl být také ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce všech pravoslavných věřících.

„V současné době připravujeme ve spolupráci s dalšími institucemi, jako je například Archeologický ústav Akademie věd ČR nebo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, výstavu, která by měla přiblížit příchod Cyrila a Metoděje a dobu Velké Moravy, která je pro dějiny tohoto regionu určující,“ uvedl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

 O náklady by se měly podělit s ministerstvem kultury zapojené kraje, tedy Jihomoravský a Zlínský. Výstava v koncepci Moravského zemského muzea má počátkem roku 2013 začít v Brně, její druhá část by pak byla otevřena v polovině roku na Velehradě a na konci roku by v třetí upravené verzi vyvrcholila v Praze.

S návštěvou ještě může zamíchat obdobná snaha Slovenska. To se snaží získat návštěvu papeže na rok 2012, a není jasné, zda by Benedikt XVI. byl ochoten jet krátce po sobě znovu do stejného regionu. „Naše pozvání je směrováno do Bratislavy, Nitry, Žiliny a Prešova. Oficiální odpověď ještě nemáme. Náznaky, které přicházejí v diplomatické poště i panu prezidentovi, i ministerstvu zahraničních věcí, i nám, vysílají pozitivní signály,“ uvedl před časem mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik.
 Slovenská církev však nevyloučila, že by mohla padnout dohoda slovenskou návštěvu sladit s tou velehradskou.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR (45.-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat