12. září 2011 21:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příjezd papeže může zmařit slovenské pozvání

Návštěva papeže - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěva papeže - ilustrační foto | foto: Reuters

VELEHRAD/ZLÍN  Začíná plánování na událost, která se má odehrát za více než dva roky: 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Mohlo by se stát něco, co je velice výjimečné a co se odehrává jen na mimořádně významných místech: do Velehradu by měl v roce 2013 podruhé v krátké době za sebou zavítat papež. Po Janu Pavlu II. v roce 1990 by mohl následovat jeho nástupce Benedikt XVI.


Pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka již v červnu oznámil, že pokud papež pozvání přijme, což je vysoce pravděpodobné, nepřijede na oficiální státní návštěvu jako v předloňském roce, kdy navštívil například Brno a Starou Boleslav.

Pozici při oslavách proto nyní řeší i zlínská krajská rada, protože Velehrad leží právě na území regionu. „Nyní byl schválen návrh projektu, který již zohledňuje jednání široké komise k přípravě jubilea,“ informovala mluvčí hejtmanství Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Na přípravě akce označované jako Velehrad 2013 se mají kromě České biskupské konference a jejích členů podílet například pravoslavná církev, ale i kancelář prezidenta, parlament, většina moravských krajů a měst a obcí z okolí Velehradu. Mimořádné budou i vědecké a vzdělávací aktivity, proto pořadatelé přizvali velká muzea, Akademii věd ČR či nejvýznamnější moravské univerzity.

ČEKAJÍ I PATRIARCHU

Zástupci církve předpokládají, že na Velehrad přijede v červenci 2013 k 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Metoděje a Cyrila také papež Benedikt XVI. V takovém případě by zřejmě akci doprovodila i jeho velká mše. 

Pozván by měl být také ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce všech pravoslavných věřících.

„V současné době připravujeme ve spolupráci s dalšími institucemi, jako je například Archeologický ústav Akademie věd ČR nebo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, výstavu, která by měla přiblížit příchod Cyrila a Metoděje a dobu Velké Moravy, která je pro dějiny tohoto regionu určující,“ uvedl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

 O náklady by se měly podělit s ministerstvem kultury zapojené kraje, tedy Jihomoravský a Zlínský. Výstava v koncepci Moravského zemského muzea má počátkem roku 2013 začít v Brně, její druhá část by pak byla otevřena v polovině roku na Velehradě a na konci roku by v třetí upravené verzi vyvrcholila v Praze.

S návštěvou ještě může zamíchat obdobná snaha Slovenska. To se snaží získat návštěvu papeže na rok 2012, a není jasné, zda by Benedikt XVI. byl ochoten jet krátce po sobě znovu do stejného regionu. „Naše pozvání je směrováno do Bratislavy, Nitry, Žiliny a Prešova. Oficiální odpověď ještě nemáme. Náznaky, které přicházejí v diplomatické poště i panu prezidentovi, i ministerstvu zahraničních věcí, i nám, vysílají pozitivní signály,“ uvedl před časem mluvčí Konference biskupů Slovenska Jozef Kováčik.
 Slovenská církev však nevyloučila, že by mohla padnout dohoda slovenskou návštěvu sladit s tou velehradskou.