Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Přijímání uprchlíků jako výnosný byznys? Absurdní, ohrazují se neziskovky

Česko

  18:30
PRAHA - Po internetu se šíří článek, který obviňuje české nevládní organizace z toho, že mají finanční prospěch z přijímání uprchlíků a proto se o něj zasazují. Hovoří o neziskové lobby, která má ovlivňovat přidělování grantů. Zástupci neziskových organizací se proti němu ostře ohradili a označili ho za nesmyslný a manipulativní.

Uprchlický tábor v Sýrii. foto: Reuters

Článek pracuje s údaji uvedenými v seznamu příjemců státní podpory evropských fondů. Autorovy teze převzal například Facebookový profil ODS diskutuje, ztotožňuje se s ním Ivan Langer nebo hnutí Islám v České republice nechceme. Autorem je bývalý starosta obce Tetčice Martin Ambros. Text vyšel na názorové stránce Parlamentních listů, odkud ho převzaly nejrůznější weby. 

Bývalý ministr informatiky a vnitra za ODS Ivan Langer k němu například na Facebooku napsal: „Snaha mnohých těchto organizací je výsostně zištná! Uprchlíci jsou úžasný byznys. A proto jsem vždy v rámci transparentnosti žádal, ať každý, kdo k tématu mluví, řekne, kolik peněz bere daňovým poplatníkům!“ 

ČTĚTE TAKÉ:

Ambros v něm mimo jiné tvrdí, že neziskové organizace nemohou být považovány za seriózní a nezaujaté, když „většina jejich příjmu je závislá na prostředcích EU.“ Obviňuje členy těchto organizací, že působí v poradních orgánech ministerstev a dochází tak ke střetu zájmu. „Díky prorůstání vazeb takzvaných neziskovek do struktur státu v podobě předávání některých pravomocí vládním či nevládním organizacím, mohlo by se zdát, že tuhle naši zemi ovládají dnes už jen podnikatelské zájmy.“

Poslanci se bojí Člověka v tísni

Server Lidovky.cz Ambrose oslovil s tím, aby svá obvinění konkretizoval. „Někteří poslanci se třeba bojí Člověka v tísni. Vycházím z interních komunikací, které jsem s nimi měl. Nevím přesně, kdo mi to říkal, ale byl to někdo za ČSSD,“ uvedl. Právě Člověka v tísni považuje za jednu z problémových organizací s velkým vlivem. V tom s ním souhlasí i Langer, který v dalším příspěvku na Facebookové stránce ODS diskutuje napsal „Kolik finančních prostředků dostává z veřejných zdrojů například Člověk v tísni a na co?!“

Ambrosovi vadí konkrétně Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování. Ten byl dříve členem Člověka v tísni. Podle Ambrose je to jasný důkaz vlivu neziskových společností na poradní orgány, které rozdělují dotace.

Poženeme ho k odpovědnosti

Oslovené neziskové společnosti však obvinění považují za absurdní. „Požádáme ho buď o důkazy, nebo ho poženeme k odpovědnosti. Napsat snůšku vágních pomluv je snadné,“ řekl serveru Lidovky.cz Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni. „Pracujeme nejexponovanějších místech světa, na východní Ukrajině, v severní Sýrii a podobně, doma pak se pak věnujeme třeba vzdělávání nebo sociálně vyloučeným lidem. Pokud se nám daří získat další finanční prostředky, pak to pro nás znamená více pomoci, ale tím pádem více práce a začasto i více rizika,“ řekl s tím, že ročně jsou v organizací prováděny desítky kontrol.

„Vyúčtováváme to, s čím hospodaříme, do koruny,“ tvrdí Pánek. „Nevládní neziskové organizace na západ od nás mají daleko delší tradici a běžně pracují v objemech miliard korun, a to s velkou podporou státu a veřejnosti. Pokud má pan Ambros nějaká konkrétní fakta, pak sem s nimi, pokud ne, pak by se měl za pomluvu veřejně omluvit,“ dodal.

Hra s čísly

„Autor manipulativně opomenul fakt, že uvedená částka v sobě zahrnuje alokované a ne vyplacené prostředky z Evropských strukturálních fondů od roku 2007, tedy za více než sedm let,“ řekl k tomu pro Lidovky.cz Matouš Hrdina, mediální koordinátor Člověka v tísni.

Podobně reagovaly i další neziskové organizace. „Je snadné říct, že částku 23,6 milionů z projektů ESF použilo Multikulturní centrum (MKC) Praha na ‚ovlivňování myšlení občanů‘. Ovšem o dost složitější je zajímat se o konkrétní projekty. Začít lze třeba čtením výročních zpráv MKC Praha,“ sdělila Lidovkám Lucie Trlifajová z Multikulturního centra.

Helena Grundmanová z organizace MOST PRO tvrdí, že jejich organizace napravuje chyby, které stát prostřednictvím svých úřadů zaviní. „Peníze z EU, které naše společnost obdržela v průběhu let 2010-2014, byly určeny na vzdělávání a integraci cizinců a jejich dětí, kteří tady žijí a pracují.“ Další organizace uvedly, že jejich financování pomáhá například předcházet vzniku ghett a sociálně vyloučených lokalit.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíků Martin Rozumek tvrdí, že neziskové organizace ani neznají jména hodnotitelů projektů, natož aby na rozhodování měly nějaký vliv. „Zástupci některých migračních nevládních organizací sedí pouze ve Výboru pro práva cizinců, který absolutně žádný vliv a slovo v rozdělování dotací nemá. Ve Výboru pracujeme všichni zdarma, takže jsem byl velmi rád, že jsem již nebyl znovu zvolen předsedou,“ řekl Lidovkám. Připouští však, že rozhodování je do jisté míry netransparentní. „Ani přes zákon o svobodném přístupu k informacím se nám nepodařila nikdy zjistit jména lidí v komisích.“

Dostatečně odolný systém

Podle ministerstva vnitra je výše finanční podpory skutečně závislá na objemu přijatých uprchlíků, ale je stanovena fixně na celé období 2014-2020. „Zvýšení počtu imigrantů by tedy nevedlo ke zvýšení příjmů neziskových organizací,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva Hana Malá. 

„Výběru projektů se zástupci neziskových společností žádným způsobem neúčastní ani ho nijak nemohou ovlivnit. Výběr provádí výběrová komise, která je složena pouze ze zástupců Ministerstva vnitra.“ Podle ní je systém dostatečně odolný vůči ovlivňování ze strany jakýchkoli organizací.

Byt 2kk/P 64 m2 v novostavbě
Byt 2kk/P 64 m2 v novostavbě

Viktora Olivy, Nové Strašecí, okres Rakovník
16 000 Kč/měsíc